Analiza Politica: Zašto u Evropi postoji mišljenje da je Kamala Haris "nevidljiva"? 1Foto: EPA-EFE/Anna Szilagyi

Potpredsednica SAD Kamala Haris sada je favorit da postane demokratski predsednički kandidat i rivalka Donaldu Trampu na izborima u novembru.

Centristički evropski političari i zvaničnici sugerisali su da ih Haris tek treba da ubedi da može da ga pobedi.

Izabel Šnabel, članica izvršnog odbora Evropske centralne banke, ranije ove godine kritikovala je potpredsednicu kao „nevidljivu“ i predviđala da nikada neće pobediti, napominje Politico.

Proces selekcije Demokratske stranke „je neuspeh“, rekla je Šnabel.

„Trebalo je da od početka smisle drugog kandidata“, rekla je Šnabel za Kamalu Haris u privatnom razgovoru uoči panel događaja u februaru, očigledno nesvesna da se njene izjave prenose uživo.

„Ona nikada ne bi pobedila na izborima, mislim to je beznadežno“. Potom je Šnabel: „Čak je i ne poznajem jer je bila tako nevidljiva“.

ECB je u ponedeljak te citate nazvala „obmanjujućim“, rekavši da Šnabel „nikada u javnosti ne komentariše političke događaje“.

Govoreći privatno – iako ne preko mikrofona – drugi ljudi koji su upoznati sa stilom diplomatije Haris kritikovali su njene govore, podsećajući da je ona imala tendenciju da čita iz pripremljenog teksta na neujednačen način.

Dvojica zvaničnika koji su se sastali sa Haris na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji ranije ove godine izjavili su za Politico da je na skupu pokazivala podeljenu ličnost.

S jedne strane, njene javne intervencije bile su visoko skriptovane – govori održani preko telepromptera, sa malo spontanosti, a njen govor iz 2023. na istoj konferenciji bio je posebno loše primljen jer nije uspela da se poveže sa publikom.

Još jedan primer za to je njeno pojavljivanje na britanskoj konferenciji o veštačkoj inteligenciji 2023. godine.

Haris je kasno izašla na binu i održala govor – koji je jedan učesnik opisao za Politico kao „banalan“.

Ali njeni sastanci van agende pokazuju angažovaniju, harizmatičniju stranu, rekla su dva zvaničnika, bilo da se ona sastajala sa evropskim političarima ili razmatrala sastanke o Inicijativi tri mora, politici SAD koja nastoji da izgradi veze između Baltika, Jadrana i Crnog mora.

Jedan zvaničnik je istakao da je Brisel bio previše zadovoljan snagom odnosa EU sa SAD tokom godina Bajdena.

Transatlantske veze su se učvrstile tokom meseci nakon ruske invazije na Ukrajinu u punom obimu 2022. godine, kada su Vašington i Brisel radili ruku pod ruku na naporima da odbiju Vladimira Putina.

Ali s obzirom na to da je Bajdenov tim toliko angažovan, zvaničnici EU nisu učinili toliko da se povežu sa Haris.

„Postoji argument da je EU trebalo da uloži više napora da neguje odnose sa Haris, s obzirom na Bajdenove godine“, rekao je jedan visoki zvaničnik EU, kao i drugi koji govore pod uslovom anonimnosti.

„Ali, s druge strane, nije joj baš bilo tako lako. Nije bilo lako naći prilike da upoznam Haris“.

I u Britaniji zvaničnici pokušavaju da je otkriju, nadajući se da će izbor nje kao kandidata pomoći da se rasvetli šta bi radila ako bude izabrana.

„Puno će se raditi na iscrtavanju kako će izgledati predsedništvo Kamale i šta ona misli i oseća o problemima, i kako se nosimo sa njom i ljudima oko nje“, rekao je jedan britanski zvaničnik. „Mislimda zaista moramo da vidimo njen iz za potpredsednika a onda možemo da procenimo“.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je upravo reizabrana na petogodišnji mandat, održala je samo jedan bilateralni sastanak sa Haris, na rubu Minhenske bezbednosne konferencije 2022. godine, iako su se njih dve susretale i na drugim međunarodnim događajima.

U javnosti, evropski političari i dalje žele da ostanu pozitivni.

„Želim sve najbolje Kamali Haris, ona je jaka žena, želim joj sve najbolje“, rekla je belgijska ministarka spoljnih poslova Hađa Lahbib novinarima uoči sastanka ministara inostranih poslova u Briselu u ponedeljak.

„Viđao sam potpredsednicu Haris na svakom njenom pojavljivanju na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji i otkrio da je ona veoma harizmatična, inteligentna i duhovita žena koja je jasno posvećena svojim transatlantskim uverenjima“, rekao je Roderih Kizeveter, iz komiteta za spoljne poslove u Berlinu.

Oni to ne izgovaraju naglas, ali kritično pitanje za mnoge u mejnstrimu EU nije kakva bi Haris bila u Beloj kući, već da li ima šta je potrebno da pobedi Trampa da bi tamo stigla.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis odao je počast predsedniku Bajdenu u intervjuu za Politico u ponedeljak. On je odbio da komentariše izvesnu nominaciju Haris jer je proces još uvek u toku.

„Pod pretpostavkom da je ona kandidat, mislim da bi bilo neprikladno da se mi Evropljani mešamo u izbore u SAD“, rekao je i dodao: „ali je svakako prikladno da se moramo pripremiti za sve mogućnosti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari