Rusija je bankrotirala jer je nudila vraćanje duga u rubljima, a ne dolarima, tvrdi agencija za kreditni rejting Standard&Poors. Situacija je nastala kada je Rusija pokušala platiti u rubljima dve dolarske obveznice koje su dospele na naplatu 4. aprila.
Agencija za kreditni rejting Standards&Poors tvrdi da je to slučaj „selektivnog bankrota“, jer investitori, tj. vlasnici obveznica najvjerojatnije neće moći da zamene rublje za dolare, prenosi portal Index.hr u analizi sp rusija je pred bankrotom.
„Selektivni bankrot“ (SD) je prema definiciji S&P situacija u kojoj dužnik, u ovom slučaju Rusija, ne vraća deo svog duga, ali ne na sav dug. Kako još postoji period počeka od 30 dana, iako je dug na obveznice dospeo 4. travnja, a druge dugove Rusija vraća, situacija se još ne klasifikuje kao potpuni bankrot.
Ali agencija za kreditni rejting S&P ne očekuje da će u tom roku Rusija konvertirati rublje u dolare i time vratiti dug, s obzirom na sankcije Zapada koje umanjuju „volju i tehničke mogućnosti da ispoštuje odredbe i uvjete“ svojih obaveza.
Kremlj tvrdi da nema temelja za bankrot, najavljuje tužbu
Rusija je najavila pravne korake za osporavanje bankrota.
„Tužićemo, jer smo poduzeli sve potrebne radnje kako bi ulagači primili svoje uplate“, rekao je ministar finansija Anton Siluanov za prokremljanski list Izvestia u ponedjeljak 11. aprila.
„Pokazaćemo sudu dokaz o našim uplatama kako bismo potvrdili naše napore da plaćamo u rubljima, baš kao što smo radili u stranoj valuti. To neće biti jednostavan proces“, dodao je, ne precizirajući koga Rusija planira tužiti.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da bi bilo kakav bankrot bio „veštački“ jer Rusija ima dolare ali im jednostavno ne može pristupiti.
„Nema temelja za stvarni bankrot“, rekao je Peskov: „Ni blizu.“
Vrednost rublja opet pada
Nakon objave agencije za kreditni rejting Standard&Poors rublaj je izgubila na vrednosti nakon što je prethodnih sedmica nadoknadila gotovo sve gubitke od početka napada na Ukrajinu.
Pre invazije na Ukrajinu kurs rublje je iznosio 85 rublja za jedan evro i 75 rubalja za jedan dolar, nakon čega je vrednost naglo pala na više od 140 rublja za evro i 120 rubalja za dolar. Ali krajem marta počinje veliki oporavak vrednosti rublje, sada opet pada vrednost pa se trguje po kursu od 92 rublje za evro i 85 za dolar (u trenutku pisanja teksta).
Centralnoj banci Rusije je zamrznuto pola od 640 milijardi deviznih rezervi. Kao odgovor na to Rusija je uvela politiku prema kojoj kompanije moraju 80 odsto prihoda od izvoza pretvoriti u rublje, što se primarno odnosilo na izvoznike nafte i plina.
Uz to je strancima zabranjeno „iznošenje“ dolare i eure iz zemlje Dopušteno je trgovanje samo nekim deonicama na berzi, strancima je zabranjena ta trgovina, a prodaja rubalja je ograničena.
Drastično je smanjen uvoz, pa je potražnja za dolarima i evrima smanjena.
Ipak, glavni potporni stub za privredu Rusije i kurs rublje su izvoz nafte i gasa. Očekuje se da će Rusija zaraditi gotovo 321 milijardu dolara (292 milijarde evra) od izvoza energije 2022, što je više za trećinu u odnosu na prošlu godinu, ako njezini glavni kupci, što se posebno odnosi na EU, nastave kupovati rusku naftu i gas.
Prvi bankrot još od Lenjina
Rusija bi se mogla naći u potpunom bankrotu, prvi put još od SSSR i Lenjina koji su odbili da vrate dug carske Rusije. Čak i u vreme finansijske krize 1998. Rusija je vraćala strani dug iako je prestala vraćati dug domaćim investitorima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.