Ako je neko mislio da bi ratna Rusija mogla izgubiti fokus u svojim kampanjama izvrtanja istine protiv Ukrajine i liberalnih demokratskih država, razmislite ponovo.
Putin i njegovi saradnici i dalje vide dezinformacije kao ključni element kolonijalnog poduhvata protiv Ukrajine i zapadnih birača, ocenjuje u analizi za CEPA.org Olga Lautman, voditeljka podkactsa Kremlj fajl i analitičarka za Rusiju, Ukrajinu i Istočnu Evropu.
Suočena sa međunarodnim sankcijama, vojnim neuspesima, značajnim gubicima i rastućom izolacijom, Rusija je sve više pojačavala svoje operacije dezinformisanja, političku subverziju i manipulaciju javnim mnjenjem na Zapadu – ponavljajući KGB-ovu taktiku psihološkog ratovanja i subverzije.
Jeftino je i radi. „Javno mnjenje u ciljnim zemljama projekta postepeno se kreće ka smanjenju ili potpunom zaustavljanju podrške Ukrajini“, napisao je ruski rukovodilac za dezinformacije u jednom od mejlova koji su procurili u javnost.
Komentar može zvučati sebično ali sadrži nešto istine.
Agencija za društveni dizajn (SDA) podizvođač dezinformacija Kremlja koja je izmislila 33,9 miliona komentara na društvenim mrežama samo u prvoj trećini 2024. je jedna od nekoliko sumnjivih organizacija odgovornih za generisanje nemilosrdnih talasa lažnih vesti, memova i manipulacija društvenim medijima kako bi posejala podele.
Ona podseća na Agenciju za internet istraživanja (IRA) pokojnog Jevgenija Prigožina. Kao IRA, SDA deluje na na globalnom nivou, prilagođavajući svoju taktiku tako da odgovara domaćem pejzažu svake zemlje i iskorišćavajući društvene ranjivosti kao što su ekonomske poteškoće, problemi migracije i kulturna pitanja.
Prema informacijama koje su procurele u javnost, SDA deluje kao „centar za psihološki rat“, u tu svrhu zapošljava kreatore mema, internet trolove i „ideologe“, komentatore i „operatera farme botova“.
U dokumentu pod nazivom „Projektni ured za informacijske operacije Baltics“, SDA je predložila osnivanje centra u Kalinjingradu koji bi ciljao baltičke države, Poljsku i Nemačku.
U dokumentu se ističe sledeće: „Zahvaljujući svom geografskom položaju i istorijskim kulturnim vezama sa Evropom, Kalinjingradska oblast je najpogodnija odskočna daska za organizovanje i sprovođenje informativnih operacija u zemljama EU“.
Ključ ruske taktike je fokusiranje na grupe koje mogu narušiti društveni konsenzus o pitanjima poput Ukrajine i Rusije.
Pomaganje partijama krajnje desnice, kao što su nemačka Alternativa za Nemačku (AfD) i francuski Nacionalni skup, ključni su ciljevi SDA.
Dokumenti koji su procurili otkrivaju kako su ruske kampanje dezinformacija skrojile svoje poruke da podrže ove stranke i odjekuju sa zabrinutošću njihovih birača – konkretno, ekonomskom zabrinutošću, antiimigracionim raspoloženjem i skepticizmom prema EU.
Evropska desnica ne igra uvek istom loptom, napominje jedan dokument SDA, pozivajući se na proukrajinski stav italijanske premijerke Đorđe Meloni.
Ali dodaje da: „Opšti uspeh krajnje desnice na izborima za Evropski parlament se globalno doživljava kao uspeh ruske spoljne politike i, štaviše, ruske propagande“.
SDA je samo jedan zupčanik u ruskoj mašini za dezinformisanje koja se širi. Još jedna ruska operacija uticaja, otkrivena ranije ove godine, bila je usmerena na Evropu uoči izbora za Evropski parlament.
Pod orkestrom ukrajinskog begunca Viktora Medvedčuka, bliskog Putinovog saveznika sa sedištem u Rusiji, ova operacija je stvorila sada nepostojeću platformu „Voice of Europe“ za širenje prokremljskih dezinformacija i promovisanje antizapadnih osećanja.
Češke vlasti otkrile prikriveno finansiranje političara usklađenih sa strateškim ciljevima Rusije. Artem Marčevski, njen navodni šef, negirao je bilo kakvu odgovornost i navodno mu je ponuđeno utočište u Slovačkoj.
U međuvremenu, u Moldaviji, carinici u Kišinjevu su nedavno zaplenili 900.000 evra (980.000 dolara) neprijavljenog novca koji je prokrijumčarilo preko 100 Rusa koji su stigli iz Rusije preko Jermenije.
Ovaj novac, navodno povezan sa oligarhom koji podržava Kremlj, bio je namenjen finansiranju protesta i kupovini glasova uoči predsedničkih izbora u Moldaviji ovog meseca, kritičnog trenutka za proevropsku vladu zemlje.
Napori kupovine glasova u zemlji su u toku već neko vreme, a državni službenici i penzioneri u jednom tradicionalno proruskom regionu primaju značajne pojedinačne uplate direktno od banke koja je povezana sa Kremljom.
Poput Ukrajine, Moldavija je služila kao poligon za šire napore Rusije za destabilizaciju. Kremlj posmatra Moldaviju kao strateško bojno polje u svojoj kampanji da zadrži države, koje je nekada okupirao Sovjetski Savez, unutar svoje sfere uticaja i spreči usklađivanje sa Zapadom.
Moldavija kaže da je Kremlj usmeravao novac vodećim proruskim ličnostima poput odbeglog moldavskog biznismena Ilana Šora, kako bi poremetio demokratske i EU ambicije zemlje. Predsednički izbori kao i referendum o ugrađivanju težnji članstva u EU u ustav biće održano 20. oktobra.
Naravno, glavni napori Rusije ove godine su fokusirani na predsedničke izbore u SAD. Prema izjavama FBI-ja u septembru, ruska šema pod nazivom The Good Old USA cilja glasače u šest ključnih država za ishod izbora.
Jedna od glavnih poruka projekta bila je „da bi SAD trebalo da usmere svoje napore ka rešavanju domaćih pitanja umesto da rasipaju novac u Ukrajini i drugim problematičnim regionima“.
Identični narativi su se pojavili sa masovnim dezinformacijama koje su se kovitlale oko nedavnih uragana koji su izazvali razaranja na Floridi, Severnoj Karolini i nekoliko drugih država.
Optužnica američkog Ministarstva pravde u septembru bacila je dodatno svetlo na ulogu medija RT, propagandnog ogranka ruskih obaveštajnih službi, u izvođenju operacija dezinformisanja.
Šema je uključivala tajno prebacivanje skoro 10 miliona dolara kompaniji za kreiranje sadržaja sa sedištem u Tenesiju kako bi proizvodila i širila prorusku propagandu preko američkih uticajnih ekstremno desničara.
Ova operacija maskirana kao legitiman sadržaj, koristila je platforme kao što su TikTok, Instagram, X, podkast i Jutjub za širenje strateške propagande Kremlja, uključujući pokušaj da se okrivi Ukrajina za teroristički napad u Moskvi u martu, i da se poseju podele i pojačaju domaći razdor uoči izbora.
Rusija je, zajedno sa Kinom i Iranom, takođe iskoristila veštačku inteligenciju da poveća svoje operacije dezinformisanja.
Ranije ove godine, zvaničnik NSA je upozorio da hakeri i propagandisti širom sveta sve više koriste generativne AI chat botove kao što je ChatGPT za komunikaciju sa potencijalnim žrtvama.
Dokumenti koji su procurili otkrili su da je Agencija za nacionalnu bezbednost identifikovala rastući trend u korišćenju sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom od strane ruskih operativaca za dezinformisanje.
Još jedna taktika koju koriste ruski obaveštajci je operacija Dopelganger, koju su prvi identifikovali istraživači iz EU DisinfoLab-a 2022.
Ona širi dezinformacije kroz mrežu kloniranih veb-sajtova, lažnih članaka i manipulacije društvenim medijima. U septembru je Ministarstvo pravde SAD objavilo da je prekinulo deo ove operacije, koja je evoluirala tako da se lažno predstavlja za širi spektar kredibilnih subjekata izvan tradicionalnih novinskih kuća, uključujući vladine agencije i bezbednosne organizacije.
Rusija je takođe nastavila da eskalira svoje sabotažne operacije širom Evrope, sa ciljem da poseje haos i unese strah da dodatno destabilizuje zapadne demokratije.
Implikacije neaktivnosti su duboke, a otpornost zapadnih demokratija zavisi od naše sposobnosti da se suočimo i suprotstavimo nemilosrdnom napadu ruskih dezinformacija i operacijama zlonamernog uticaja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.