Ajni Jusić nagradu za hrabrost uručila prva dama SAD-a: "Naša država može biti lider, pozitivne promene su moguće" 1Foto: Printskrin/N1.ba

Ajna Jusić, predsednica Udruženja „Zaboravljena djeca rata“, jedna je od 12 ovogodišnjih dobitnica nagrade IWOC – International Women of Courage.

Svečana ceremonija dodele nagrade održana je u Beloj kući u Vašingtonu, a domaćini su bili državni sekretar Entoni Blinken i prva dama Džil Bajden, koji su uručili dobitnicama nagrade.

Prethodnih 18 godina, nagrada IWOC državnog sekretara dodeljuje se ženama iz celog sveta koje su pokazale izuzetnu hrabrost, snagu i liderstvo u zagovaranju mira, pravde, ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i jednakosti, te osnaživanju žena i devojčica u svim njihovim različitostima, često uz veliki osobni rizik i žrtvu.

Za portal Klix.ba Jusić je podelila svoje utiske s ceremonije poručivši da se ponos i sreća ne mogu opisati.

„Sretna sam što smo dobili priliku kao država i što sam lično dobila priliku da predstavljam BiH u nekom ljepšem svjetlu i da pokažemo da su pozitivne promjene moguće u našoj državi, ali isto tako da naša država može biti lider u određenim temama u cijelom cvijetu, a trenutno i jesmo lideri kada su u pitanju djeca rođena zbog rata s obzirom da smo prva država koja je ovu kategoriju definisala kao civilne žrtve rata i time smo napravili historijski presedan i iskorak“, naznačila je ona.

Istaknula je kako joj je drago što na ovaj način postavlja primer i šalje motivaciju za drugu decu rođenu zbog rata u BiH da se pridruže udruženju i da zajedno s njom vode borbu te da znaju da nisu sami.

„Naravno nijedno dijete ne mora nužno javno govoriti o svojoj priči ali mislim da je bitan osjećaj zajedništva koji imamo u našem udruženju. Želim da vjerujem da će ova nagrada i prilika poslati poruku i drugoj djeci rođenoj zbog rata iz drugih konfliktnih i postkonfliknih zemalja da se okupe i da nastave svoju borbu i da koračaju putem pravne i društene prepoznatljivosti kao što smo mi u BiH“, podijelila je Jusić.

Kaže da je neverovatno boraviti u Beloj kući.

„Svjesna sam okolnosti i značaja Bijele kuće i koliko političke moći ima u jednoj takvoj kući. Imala sam tremu ali bila sam i sretna i ponosna što nas je zajednički rad naših članova udruženja doveo na ovo mjesto i što sam u ovom slučaju ja imala tu čast da danas predstavim i da donesem kući jednu ovako bitnu nagradu“, zaključila je.

Od marta 2007. godine, Ministarstvo spoljnih poslova SAD dodijelilo je ovu nagradu za više od 190 žena iz 90 zemalja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari