Francuska industrija konjaka, koja sebe naziva „taocem“ napetosti između Evropske unije (EU) i Pekinga, računa na sastanak predsednika Francuske i Kine, Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) i Si Đinpinga, u ponedeljak i utorak, kako bi dobila suspenziju antidamping istrage u Kini, zemlje koja je njeno drugo najveće tržište.
Od januara je francuski žestoki alkohol na meti, kao i sva žestoka pića uvezena iz EU, istrage kineskih vlasti o navodnom kršenju konkurencije.
Istraga je pokrenuta posle žalbe kineskih stručnjaka, dok posmatrači smatraju da je to mera odmazde na evropsku istragu, koju u velikoj meri podržava Francuska, o subvencijama za električne automobile proizvedene u Kini.
Za Žan-Marka Figea (Jean-Marc Figuet), profesora u Ekonomskoj školi u Bordou i specijaliste za tržište vina, Peking deluje „kao dobar strateg“ tako što je „ciljao“ konjak, „sektor koji je nije najveći u francuskoj poljoprivredi u krizi, jer se tiče vrlo specifičnog regiona“.
S obzirom da je četvrtina konjaka isporučena u Kinu, njeno glavno tržište posle SAD, taj sektor koji je izuzetno zavisan od izvoza (98 odsto prodaje) sada strahuje od povećanja carina, kao što je nedavno bio slučaj za australijskim vinom.
„Pomalo smo kao termometar bilateralnih odnosa sa Kinom i imamo osećaj da smo potpuno zarobljeni“ trenutnim trgovinskim tenzijama, smatra Rafael Delpeš (Raphale Delpech) generalni direktor Nacionalnog interprofesionalnog biroa za konjak.
Prema njegovim rečima, proizvođači konjaka „rigorozno“ odgovoraju na „ekstremno detaljne“ upitnike koje je zahtevao Peking, ali se „strahuje da će biti u pravu na pravnom planu, a ne na političkom nivou“.
Očekuje se da će kineski predsednik Si Đinping u Francuskoj 6. i 7. maja proslaviti 60 godina diplomatskih odnosa tokom državne posete.
Industrija konjaka, koja ima 72.500 radnih mesta u Francuskoj i 3,35 milijardi evra u izvozu, računa na sastanak sa Makronom kako bi „postigla suspenziju“ antidamping istrage.
Predsednik sindikata vinogradara konjaka Entoni Bren (Anthony Brun) ocenio je da će morati da se pronađe rešenje jer proizvođači konjaka nemaju šta sebi da zamere.
„Pitanje konjaka je predmet najveće pažnje francuskih vlasti i pre svega predsednika Republike“, saopštila je Jelisejska palata i dodala da će to pitanje biti pokrenuto kako bi se očuvali francuski interesi.
Iako je još uvek „prerano“ da se meri uticaj te istrage, industrija se plaši da će se njene trgovinske pozicije biti narušene u Kini, posle pada tokom 2023. godine.
Prošle godine izvoz je pao na 165,3 miliona boca u poređenju sa 212,5 miliona u 2022, a to je učinak koji je već pao za 4,8 odsto u odnosu na 2021.
Prema mišljenju profesionalaca, taj pad se objašnjava „teškim kontekstom“ sa inflacijom, odustajanjem potrošača od luksuznog proizvoda pošto kupovna moć opada, kao i smanjenjem uvoza iz SAD (-45 odsto).
„Bez diplomatskog rešenja između Francuske i Kine“, i sa mogućim povratkom na vlast u SAD Donalda Trampa (Trump), koji je već u prošlosti pretio da će ciljati francuska vina, kontekst bi mogao da postane komplikovaniji“ u budućnosti, upozorava je francuski stručnjak Fige.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.