Most preko Kerčkog moreuza, koji spaja Rusiju sa anektiranim poluostrvom Krim, u jutrošnjem je napadu, prema prvobitnim procenama, pretrpeo manju štetu od one koju je pretrpeo u napadu iz oktobra prošle godine, ali oštećenje ističe ranjivost ove građevine, veoma značajne za Moskvu i u logističkom i psihološkom smislu.
Kako ističe agencija Asošijeted pres, most koji je podigla Rusija značajan je i kao ključna arterija za snabdevanje njene vojske i civilnog stanovništva na Krimu, i kao dokaz tvrdnje da Kremlj ima kontrolu nad ovim poluostrvoma koje je nelegalno anektirao 2014. godine.
U napadu do kojeg je došlo jutros pred svitanje, jedan par je ubijen a njihova kćer teško je povređena, a deo kolovoza je ostao opasno da visi, presečen.
Kao i za napad iz oktobra 2022. godine, Rusija je i za ovaj napad okrivila Ukrajinu od koje je te 2014. godine otela Krim, a na koju je u februaru 2022. godine pokrenula invaziju.
Portparol ukrajinske službe bezbednosti nije direktno priznao odgovornost za jutrošnja dešavanja na mostu u Kerčkom moreuzu, ali je rekao da će služba otkriti detalje o organizovanju eksplozije kada Ukrajina ostvari pobedu u ratu.
Poluostrvo Krim se prostire južno od ukrajinskog kopna, i sa njim je povezano preko dve vrlo uske prevlake i jednog mosta. Međutim, sam jug ukrajinskog kopna je krajem zime 2022. godine okupirala Rusija, uključujući pomenute kopnene veze, koje su na udaru napada ukrajinske vojske.
Krim je stišnjen između spoljašnjeg, Crnog mora, i manjeg Azovskog mora, a most na koji je jutros izvršen napad podigla je Rusija, istovremeno preprečivši Kerčki moreuz koji spaja Crno i Azovsko more i spojivši istok Krima sa Rusijom. Pre invazije na Ukrajinu, taj most je bio jedina kopnena veza između Krima i ruskog kopna sa suprotne strane moreuza.
Most je dugačak 19 kilometara, najduži je u Evropi i preko njega se odvija drumski i železnički saobračaj. Od vitalnog je značaja za vojne operacije Rusije u južnoj Ukrajini.
Takođe je od značajnog ponosa za Rusiju. Njegova izgradnja je počela 2016, otprilike dve godine nakon što je Rusija anektirala Krim, a završena je za nešto više od dve godine.
Tempo izgradnje je bio impresivan, ali je neke kritičare naveo da se zapitaju da li je most prebrzo projektovan i izgrađen.
Uprkos snažnom protivljenju Ukrajine, most je sagrađen i on je stalni, najočljiviji podsetnik ruskog polaganja prava na Krim.
Kada je most svečano otvoren, preko njega se kolima lično prevezao predsednik Rusije Vladimir Putin.
Putin je blisko povezan sa građevinskim tajkunom Arkadijem Rotenbergom, čija je kompanija dobila ugovor vredan 3,5 milijardi dolara da sagradi most.
Prema izveštajima, železnički saobraćaj na mostu je obnovljen nekoliko sati nakon napada, ali nije poznato kada bi drumski saobraćaj mogao ponovo da se uspostavi.
Da bi on mogao nekako da funkcioniše, uvedeni su trajekti, ali nije poznato mogu li brodovi da zadovolje potražnju za prevozom sa jedne na drugu stranu moreuza.
Plaže i planine na Krimu pune su turista preko leta.
Vlasti Rusije su posavetovale sve ljude koji žele brzo odu sa poluostrva da to čine preko teritorija pod njenom kontrolom na okupiranom jugu Ukrajine.
Time bi se putovanje onih koji žele da se vrate u Rusiju produžilo za 600 kilometara a verovatno bi im ulilo zabrinutost – zbog prolaženja kroz nesigurna područja.
Ruski zvaničnici osudili su jutrošnji napad, ali nisu odmah precizirali mere odmazde.
Na napad na most iz oktobra 2022. godine Rusija je odgovorila masovnim udarima krstarećim projektilima i dronovima po Ukrajini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.