AP: Šta bi značila američka kancelarija za vezu u Pjongjangu 1Foto: EPA-EFE/KEVIN LIM

Predsednik SAD Donald Tramp i lider Severne Koreje izjavili su danas na drugom samitu u Hanoju da bi podržali otvaranje američke kancelarije za vezu u Pjongjangu.

Međutim, perspektive otvaranja takve kancelarije ubrzo su dovedene u pitanje, jer se samit posvećen prvenstveno denuklearizaciji Korejskog poluostrva završio bez dogovora. Tramp je novinarima rekao da za sada ne planira treći samit sa Kimom.

Takva vrsta predstavništva nije isti nivo kao ambasada ali je to prva etapa u normalizaciji diplomatskih odnosa između dve zemlje koje su bile na suprotnim stranama za vreme Korejskog rata od 1950. do 1953. godine. Ukoliko bi se ta kancelarija otvorila, to bi mogao da bude znak da Severna Koreja više ne predstavlja ozbiljnu pretnju za SAD.

Kim je danas između dve sesije razgovora prvi put odgovorio na pitanje stranih novinara. On je na pitanje američkog novinara da li bi dozvolio američkim vlastima da otvore svoju kancelariju u Pjongjangu, odgovorio putem prevodioca: „Mislim da bi to bilo dobrodošlo“.

Tramp je uzvratio da bi to bila „dobra ideja“.

Mnogi stručnjaci su ranije govorili da bi Tramp mogao da predloži otvaranje kancelarije u Pjongjangu kako bi naveo Kima da obeća konkretnije mere o denuklearizaciji.

Severna Koreja se od prvog samita u junu u Singapuru žali na nedostatak aktivnosti SAD prema Pjongjangu, jer su se Kim i Tramp obavezali da će uspostaviti nove odnose u cilju trajnog mira na Korejskom poluostrvu.

Te dve zemlje nemaju diplomatske odnose i tehnički su još u ratu jer je Korejski rat okončan primirjem a ne mirovnim sporazumom.

Švedska koja ima ambasadu u Pjongjangu nudi konzularne usluge američkim državljanima.

Misija Severne Koreje pri UN takoođe je aktivna i predstavlja jedan od kanala pregovora sa SAD.

To nije prvi put da dve zemlje predlažu kancelariju za vezu kako bi se poboljšali bilateralni odnosi.

SAD i Severna Koreja su 1994. godine postigle dogovor o razoružanju i slanje pomoći Pjingjangu. Tada su se obe zemlje obavezale da će otvoriti kancelarije za vezu ali je to sve palo u vodu 2002. gogdine zbog nuklearnog programa. Američki zvaničnici su optužili Pjongjang da sprovodi tajni program obogaćivanja uranijuma što direktno krši dogovor iz 1994. godine.

SAD bi mogla da se ugleda na Južnu Koreju, navodi AP.

Severna i Južna Koreja su u septembru otvorile kancelariji za vezu u Kesongu, na granici između dve zemlje, u sklopu novih mera pomirenja.

To je prva takva kancelarija od podele poluostrva 1945. godine na kapitalistički jug koji ima američku podršku i socijalistički sever koji je tada podržavao Sovjetski savez.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari