Šta AP piše o mogućoj kupovini francuskih aviona: "Kritičari kažu da bi prodaja Rafala mogla podstaći Vučića da vojno interveniše na Kosovu" 1Foto: EPA-EFE/SARAH MEYSSONNIER

Srbija je blizu potpisivanja ugovora o kupovini 12 francuskih višenamenskih borbenih aviona Rafale, najavio je u utorak srpski predsednik, što bi, piše agencija Asošijeted pres, označilo pomak od svog tradicionalnog vojnog dobavljača Rusije.

Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je tokom dvodnevne posete Parizu i razgovora sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, kao i sa predstavnicima odbrane Francuske, uključujući proizvođača Rafale Dassault Aviation.

Vučić je rekao da je u ponedeljak uveče imao veoma dobar razgovor sa Makronom, koji je trajao više od tri sata, i da su „postigli konkretne dogovore oko kupovine borbenih aviona Rafale“.

On je rekao da će ugovori biti potpisani u naredna dva meseca u Makronovom prisustvu, dodajući da će kupovina sofisticiranih aviona drastično proširiti vojnu i drugu saradnju između dve države.

Finansijski detalji potencijalnog posla nisu objavljeni, ali provladini srpski mediji procenjuju vrednost ugovora oko tri milijarde evra (3,2 milijarde dolara) za ceo paket.

Srbija razmišlja o kupovini novih aviona Rafale više od dve godine od kada je susedni balkanski rival Hrvatska kupila 12 polovnih borbenih aviona istog tipa za oko milijardu evra.

Potencijalna nabavka aviona Rafale omogućila bi Srbiji da modernizuje svoje vazduhoplovstvo koje se sastoji uglavnom od lovaca MiG-29 sovjetske proizvodnje, kao i starih jugoslovenskih borbenih aviona.

Rusija je tradicionalni dobavljač vojnih aviona, uključujući borbene helikoptere, Srbiji, koja je odbila da se pridruži međunarodnim sankcijama Moskvi zbog njene invazije na Ukrajinu.

Brzo naoružavanje srpske vojske zabrinjava neke od njenih suseda nakon krvavog raspada bivše Jugoslavije 1990-ih.

Srbija, kandidat za Evropsku uniju, gotovo je u potpunosti okružena zemljama članicama NATO-a.

Kritičari zapadnog naoružavanja Srbije kažu da bi prodaja sofisticiranih francuskih aviona mogla da podstakne Vučića da eventualno vojno interveniše na susednom Kosovu, bivšoj srpskoj pokrajini koja je proglasila nezavisnost 2008, koju Srbija ne priznaje.

Populistički srpski lider je poslednjih meseci uputio nekoliko takvih prikrivenih pretnji.

Tokom razgovora sa Makronom u Parizu, razgovarali su i o tinjajućim tenzijama na Kosovu, kao i o saradnji u oblasti nuklearne tehnologije i mogućoj izgradnji nuklearne elektrane u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari