Šest arapskih zemalja prekinulo je diplomatske odnose sa Katarom, optuživši tu zemlju da destabilizuje region, kao i da podržava militantne grupe među kojima su takozvana Islamska država i Al Kaida.
Katar poriče povezanost sa ovim grupama i nazvao je odluku „neopravdanom“ i „neosnovanom“. Saudijska novinska agencija SPA javlja da je Rijad zatvorio granice i obustavio sav kopneni, vodeni i vazdušni saobraćaj sa malim, naftom bogatim poluostrvom na kom se nalazi Katar.
Kako piše Bi-Bi-Si, u pitanju je događaj bez presedana, koji se posmatra kao veliki razdor među moćnim zalivskim zemljama, koje su takođe bliski saveznici SAD. Obustavu diplomatskih odnosa je najpre pokrenuo Bahrein pa zatim i Saudijska Arabija, a ubrzo potom su se priključili i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Egipat, Jemen i Libija. Zvaničnici ovih zemalja saopštili su da je odluka doneta kako bi njihova „nacionalna bezbednost bila zaštićena od opasnosti koje donose terorizam i ekstremizam“.
Ove zalivske zemlje su državljanima Katara dale rok od dve nedelje da napuste njihovu teritoriju. UAE su dali katarskim diplomatama 48 sati da napuste zemlju, a Abu Dabi optužuje Katar, kako navodi državna novinska agencija WAM, da „podržava, finansira i prihvata terorizam, ekstremizam i sektaške organizacije“. Avionske kompanije Etihad ervejs, Emirejts i Flajdubai su najavile da od utorka rano ujutro (po lokalnom vremenu) obustavljaju sve letove ka i iz katarske prestonice Dohe. Zalivske zemlje objavile su da su Katar ervejsu zabranile pristup svom vazdušnom prostoru, a ova kompanija je obustavila sve letove za Saudijsku Arabiju. Bahreinska državna novinska agencija objavila je da su veze obustavljene jer je Katar „ugrožavao bezbednost i stabilnost Bahreina i mešao se u unutrašnje poslove zemlje“.
Samo nekoliko sati nakon što su arapske zemlje objavile obustavu diplomatskih odnosa sa Katarom, koji je jedan od ključnih saveznika SAD, državni sekretar Reks Tilerson ponudio je pomoć u rešavanju ovog problema u nadi da će to očuvati napore Trampove administracije da se stvori koalicija zemalja udruženih u borbi protiv Irana i terorističkih grupa na Bliskom istoku, javlja Njujork tajms. „Želimo da podstaknemo ove zemlje da kroz razgovor postignu rešavanje problema i ako možemo da pružimo bilo kakvu pomoć, to ćemo i učiniti, jer smatramo da je važno da ostanu ujedinjene u borbi protiv terorizma u regionu i u svetu“, rekao je Tilerson, koji je juče bio u poseti Australiji, zajedno sa sekretarom za odbranu Džejmsom Matisom.
Katar, koji bi trebalo da bude domaćin Svetskog kupa u fudbalu 2022, kritikuje odluku o prekidu odnosa, a kako prenosi Bi-Bi-Si, ministarstvo spoljnih poslova ove zemlje saopštilo je da su „ovakve mere neopravdane i zasnovane na tvrdnjama i navodima koji nisu utemeljeni na činjenicama“, kao i da „to neće uticati na živote običnih građana i stanovnika zemlje“.
Međutim, već na samom početku trgovanja u ponedeljak zabeležen je pad berze u Kataru. Ovakvo izopštavanje Katara moglo bi da se odrazi i na snabdevanje zemlje hranom jer svakog dana saudijsko-katarsku granicu prelaze stotine kamiona koji većinom prevoze hranu. Veruje se da čak 40 odsto zaliha hrane u Katar dospeva na ovaj način. Doha njuz javlja da su ljudi pohrlili u supermarkete kako bi napravili zalihe hrane i vode.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.