Arapske zvaničnike brinu fabrikovane vesti 1Foto: Grad Kuvajt

Usred revolucije u informatičkim tehnologijama i novih medija “od najveće je važnosti usprotiviti se širenju fabrikovanih i lažnih vesti koje utiču na mlade ljude”, poručio je ministar informisanja i državni ministar za mlade u Državi Kuvajt Mohamad Al-DŽabri.

Ministar Al-DŽabri je govorio na otvaranju 15. Arapskog medijskog foruma (AMF) u gradu Kuvajt, ranije ovog meseca.

Trodnevni forum, pod sponzorstvom premijera Šeika DŽabera Al-Mubaraka Al-Hamada Al-Sabaha, bavio se industrijom informacija, verifikovanjem medijskih izvora i borbom protiv “lažnih vesti”. Al-DŽabri je istakao da “vrtoglava događanja i nadolazeći izazovi za arapski svet, zahtevaju” da zaposleni u medijima i intelektualci na prvo mesto stave nacionalne i arapske interese.

Forum je vodeći događaj u svetu arapskih medija, sa statusom posmatrača u Savetu arapskih ministara informisanja i Stalnog komiteta za informisanje Arapske lige (AL). Od osnivanja 2003, Forum pruža šansu arapskim novinarima za usavršavanje.

Učesnici Foruma, sadašnji i bivši ministri arapskih država, naučni radnici, novinari, istakli su značaj verodostojnosti i profesionalizma u medijima. Po njima, mnogo je izazova medijima, pre svega pouzdanost, stručnost, finansiranje i obuka kadrova.

Pomoćnica generalnog sekretara za medijska pitanja pri AL Haif Abu Gazele je, ističući veliki značaj medija čiji se razvoj poklapa sa sadašnjim napretkom društva i tehnologija, govorila o svojevrsnom haosu zbog masovnog priliva informacija. Teškoće u proveri informacija na društvenim mrežama su povećale protok netačnih vesti i dezinformacija, što je veliki izazov za medije, smatra ona.

Po dr Abu Gazele, svojevremenoj ministarki i senatorki u Jordanu, zadatak medija u vreme brzog protoka informacija zahteva ozbiljan pristup vestima koje obmanjuju i predstavljaju pretnju po arapsko društvo, suočeno sa promenama u svetu. Istakla je da se Forum održava u veoma složenim okolnostima, naročito pošto je američki predsednik Donald Tramp proglasio Jerusalim za glavni grad Izraela. Podrška palestinskoj stvari je “sveta,” poručila je Abu Gazele i iznela da AL razvija međunarodni medijski plan kao odgovor na Trampovu odluku o Jerusalimu.

Najviše pažnje na Forumu je posvećeno društvenim mrežama, koje se, po pomoćniku ministra inostranih poslova Kuvajta, Kaledu Al-DŽarali, koriste za širenje glasina, pokretanje revolucija i obaranje vlada, što je nemoguće kontrolisati. Ministar informisanja Bahreina Ali Al-Rumaihi ocenio da su državni službenici neuspešni u bavljenju medijima uopšte, a naročito korišćenju društvenih mreža. Javnost treba obrazovati za korišćenje društvenih mreža, ocenio je ministar. Međutim, rukovodilac medijske mreže u Iraku Mudžahed Abulhail je ocenio da su mediji imali veliku ulogu u pobedi nad tzv. Islamskom državom (IS).

Učesnici Foruma su se saglasili da se lažnim vestima koje često potiču sa društvenih mreža treba baviti odlučno, jer je “prevara postala međunarodna norma”. Za tako važan segment svakodnevice su potrebni pouzdani novinski izvori, što zahteva obrazovanje mladih profesionalaca za kritičko razmišljanje, naročito su insistirali arapski novinari na Forumu.

 

Zemlja bogata, novinari siromašni

Ideja o uspostavljaju AMF je potekla u Kuvajtu. U zemlji izlazi 14 novina (šest dnevnika) na arapskom jeziku, a na engleskom tri (dva dnevnika), sve u privatnom vlasništvu. Država poseduje devet radio i pet TV stanica, a 16 su privatne, sve sa 24-časovnim programom. Satelitski prijemnici su uobičajeni, a panarapske TV stanice uveliko gledane.

Privatni mediji imaju dosta pregledno vlasništvo. Relativno niske plate u jednoj od najbogatijih zemalja nisu podsticaj državljanima Kuvajta da se bave novinarstvom, pa su mnogi u toj profesiji stanci. Kuvajtsku medijsku scenu američki strateški institut Fridom haus ocenjuje “delimično slobodnom”.

I

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari