Pobedom desničara Maurisija Makrija na predsedničkim izborima u nedelju okončana je dvanaestogodišnja vladavina peronista u Argentini. Makri je osvojio 51,5 odsto glasova, tri odsto više od Danijela Skjolija, nekadašnjeg potpredsednika Argentine.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

U Argentini je šef države u isto vreme i predsednik vlade, dok je zakonodavna vlast u rukama predsednika i parlamenta.

Makri je proslavio pobedu plešući u svom štabu u Buenos Ajresu. NJegov izbor je prva pobeda opozicije za poslednjih više od deset godina.

„Ovo je istorijski dan. On menja jednu eru“, rekao je Makri, trenutno gradonačelnik Buenos Ajresa, pred hiljadama pristalica. Inače, u prvom krugu je Skjoli, guverner provincije Buenos Ajres, osvojio najviše glasova, a Makri je bio drugi. Drugi krug u nedelju je održan prvi put u istoriji Argentine, pošto Skjoli nije dobio dovoljno glasova kako bi bio izabran u prvom.

Makri je pred drugi krug vodio u istraživanjima javnog mnjenja, a njegova glavna obećanja bila su da će posrnuloj ekonomiji Argentine doneti nove investicije, kao i borba protiv kriminala i korupcije, navodi Bi-Bi-Si i dodaje da je on sin jednog od najvećih bogataša u zemlji sa dugim iskustvom u biznisu.

Makrija su 1991. kidnapovali korumpirani policajci i držali zarobljenog 12 dana tražeći milionske iznose za otkup. Četiri godine kasnije Makri je postao predsednik fudbalskog kluba Boka juniors. Uspeh kluba iskoristio je kao odskočnu dasku za politiku, piše britanski javni servis.

Smatralo se da će Skjoli, kao saveznik odlazeće predsednice Kristine Fernandez de Kirhner, ubedljivo pobediti u prvom krugu u oktobru. On je bez uspeha posle prvog kruga nastojao da stvori prednost nad Makrijem kritikujući njegovu liberalnu ekonomsku politiku kao „atavističku“.

Američki Si-En-Bi-Si ocenjuje da pobeda Makrija označava kraj politike „trošadžijskog levičarskog populizma“. „Svesni svađalačkog stila odlazeće predsednice Kristine Fernandez i protekcionističke politike koja je sputavala rast, Argentinci su se priklonili Makrijevom obećanju da će liberalizovati treću po veličini ekonomiju Latinske Amerike i suzbiti korupciju“, komentariše ova TV mreža. Američki hedž fondovi kojima Argentina duguje 100 milijardi dolara očekuju razrešenje spora posle promena u Buenos Ajresu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari