Arhitekta Dajong Sun kreirao odelo protiv korona virusa 1Foto: BETA/ Chinatopix via AP

Kineski arhitekta Dajong Sun je autor odela „Bi a Betman“ – Budi Betmen koje štiti od korona virusa, a koje se sastoji od vlakana oblikovanih poput krila šišmiša, a može se nositi i kao ranac.

Kako piše britanski San, materijal od termoplastike se rasteže i omogućava stvaranje mehura oko čoveka koji ga nosi kako bi se zaštitio od korona virusa.

Sprava je opremljena UV svetlima koja zbog visoke temperature mogu ubiti svaki patogen u vazduhu, pa čovek koji je nosi ostaje u sterilnom prostoru.

Svetska zdravstvena organizacija je istakla da UV lampe ne treba koristiti na koži jer taj tip svetlosti oštećuje i stvara iritacije. Dizajn odela imitira krila šišmiša, životinje koja je navodni krivac za pojavu virusa, ali istraživanja su pokazala da su šišmiši zapravo imuni na zarazu.

Smatra se da je razlog u njihovim letačkim sposobnostima, budući da tokom leta razvijaju temperaturu tela do 40 stepeni selzijusa i imaju brz metabolizam koji onemogućava širenje patogena.

„Korona virus ubija temperatura od 56 stepeni. Termoplastični premaz deluje kao vetrobransko staklo, u njemu su grejači koji otapaju led i sneg zimi. Ali još imamo puno posla kako bismo stvorili stvaran proizvod“, rekao je Sun novinarima. Inspiraciju je pronašao u izmišljenom, filmskom junaku Betmenu i objasnio da on pomera granice ljudskih mogućnosti, a činjenica jeste da su šišmiši mogući izvor korona virusa.

„Šišmiši su sisari kao i ljudi, sa različitostima i dugovečnošću, zbog čega su idealan domaćin za korona virus. Promene temperature tela im omogućavaju da budu nosioci virusa, a istovremeno sprečavaju njegovo širenje telom“, rekao je Dajong.

On se nada da će uskoro pronaći investitora za svoje odelo kako bi postalo dostupno čovečanstvu, a vlastite usluge ponudiće besplatno.

„Bi a Betmen“ odelo je koje je osmislio za slučaj epidemije, ali ono se može koristiti i kao vlastiti prostor jedanput kad zaraza prođe. Iako stručnjaci još nisu sasvim sigurni kako se virus širi, veruju da je ključan lični kontakt sa zaraženim.

Veruju i da je moguće zaraziti se dodirom površina koje je dotakao zaraženi i prenosom virusa do usta ili očiju. Možda nije reč o zarazi koja se širi udisanjem istog vazduha s obolelim, a „Bi a Betmen“ nije odelo koje štiti od prodora vazduha, ali u svakom slučaju ograničava direktni kontakt s drugim ljudima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari