Asadov režim je pao, slavlje je na ulicama. Šta je sledeće za Siriju? 1Foto: EPA-EFE/HASAN BELAL

Vest o svrgavanju Bašara el Asada izazvala je slavlje na ulicama Damaska i sirijskih zajednica širom sveta.

Međutim, budućnost ratom razorene zemlje ostaje neizvesna, piše CNN.

Lider Hajat Tahrir al-Šam (HTS) Abu Mohamed al-Jolani se svojevremeno borio za Al Kaidu protiv SAD u Iraku, ali kaže da je njegova grupa od tada moderirala i da planira da uvede demokratske slobode u Siriji.


Stručnjaci za Bliski istok rekli su za CNN-a da se nadaju da HTS može pružiti svetliju budućnost Sirijcima koji su živeli pod rušilačkom diktaturom više od pet decenija.

„Teško je nadmašiti Bašara el Asada u smislu toga da je loš za Siriju i da bude loš za svet“, rekao je Kim Gatas, libanski novinar i pisac časopisa The Atlantic.

Sa svoje strane, čini se da HST „govori sve prave stvari, i ne samo da ih govori, već ih i radi“, rekla je Nataša Hol, viša saradnica programa za Bliski istok u Centru za strateške i međunarodne studije.

Hol je rekla da su njeni prijatelji u Siriji rekli da su njene verske manjine umirene i da je HTS zadržao neke vladine pozicije u nekim oblastima koje je ranije kontrolisao režim.

„Čini se da je HTS mnogo naučio iz sopstvenih grešaka iz prošlosti, ali čak i iz prošlih američkih grešaka“, rekla je ona, misleći na američku politiku ‘De-Baatifikacije’ tokom invazije na Irak, koja je uključivala uklanjanje uticaja Baas partija Sadama Huseina.

Sirijci su „sanjali o ovom trenutku već 13 godina“, rekao je Gatas. „Mislim da sada imaju sposobnost da se udruže.“ Ali za postizanje uredne i mirne tranzicije vlasti biće potrebna međunarodna podrška, dodao je Gatas.

„Biće potrebno od regionalnih igrača Turske, UAE, Saudijske Arabije, Izraela i Irana da podrže ovu tranziciju, kao i da ne vraćaju svoje igre moći u Siriju“, rekla je ona.

„Nadam se boljoj budućnosti, ali to je možda opasna nada“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari