Asanž: Danas nisam slobodan jer je sistem funkcionisao već jer sam priznao krivicu za novinarstvo 1Forto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž rekao je u utorak da je oslobođen nakon višegodišnjeg zatvora isključivo jer je „priznao krivicu za novinarstvo“.

„Želim da budem potpuno jasan. Danas nisam slobodan jer je sistem funkcionisao. Danas sam slobodan jer sam se posle godina zatvora izjasnio krivim za novinarstvo. Izjasnio sam se krivim što sam tražio informacije od izvora“, kazao je Džulijan Asanž govoreći pred Odborom za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope PACE u Strazburu.

Dodao je: „Izjasnio sam se krivim što sam tražio informacije od izvora“.

U svom prvom javnom nastupu otkako je oslobođen u junu, Asanž je istakao da je vlada Sjedinjenih Američkih Država „insistirala“ na tome da pristane da ne podnese tužbu Evropskom sudu za ljudska prava, prenosi AP.

Osnivač Vikiliksa kritikovao je SAD zbog „kriminalizacije“ novinarstva i tvrdio da nikada ne bi bio pušten da aktivisti, zvaničnici i mnogi drugi nisu protestovali i govorili u njegovo ime.

Asanž je pušten nakon pet godina provedenih u britanskom zatvoru nakon što se izjasnio krivim za pribavljanje i objavljivanje vojnih tajni SAD u dogovoru sa tužiocima Ministarstva pravde koji je zaključio dugotrajnu pravnu sagu.

Pre boravka u zatvoru, proveo je sedam godina u samonametnutom egzilu u ambasadi Ekvadora u Londonu, gde je zatražio azil na osnovu političkog progona.

Njegove aktivnosti su slavili zagovornici slobode štampe, koji su najavili njegovu ulogu u rasvetljavanju vojnog ponašanja koje bi inače moglo biti prikriveno.

Među fajlovima koje je objavio Vikiliks nalazio se snimak napada američkih snaga u Bagdadu helikopterom Apač 2007. u kojem je poginulo 11 ljudi, uključujući dva novinara Rojtersa.

Međutim, kritičari kažu da je njegovo ponašanje dovelo u opasnost američku nacionalnu bezbednost i nedužne živote — poput ljudi koji su davali informacije američkim snagama u Iraku i Avganistanu — i da je zalutao daleko izvan granica tradicionalnih novinarskih dužnosti.

Višegodišnji slučaj okončan je tako što se Asanž izjasnio o krivici u američkom okružnom sudu na Severnim Marijanskim ostrvima, američkoj zajednici na Pacifiku.

Asanž se izjasnio krivim po optužbi iz Zakona o špijunaži za zaveru radi nezakonitog pribavljanja i širenja poverljivih informacija o nacionalnoj odbrani.

Sudija ga je osudio na pet godina koje je već proveo iza rešetaka u Velikoj Britaniji boreći se protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama.

Asanž se vratio u Australiju kao slobodan čovek krajem juna. Tada je njegova supruga Stela rekla da mu je potrebno vreme da se oporavi pre nego što javno progovori.

Njegovo pojavljivanje u utorak dolazi nakon što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope objavila izveštaj o Asanžovom pritvoru u zatvoru u Velikoj Britaniji u trajanju od pet godina.

Skupštinski odbor za ljudska prava rekao je da se Asanž kvalifikovao kao politički zatvorenik i da je pripremljen nacrt rezolucije u kojoj se izražava duboku zabrinutost zbog grubog postupanja prema njemu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari