n indigenous protesters holds a flag in front of Old Parliament House, marking the 50th anniversary of The Aboriginal Embassy, in Canberra, Australiafoto EPA-EFE/MICK TSIKAS

Australijska vlada je otkrila da je platila 13,75 miliona dolara kreatoru aboridžinske zastave, umetniku Haroldu Tomasu, kako bi dobila autorska prava, kao i 6,3 miliona dvema nedomorodačkim firmama koje su imale licence na dizajn, što je u senatu izazvalo žestoke rasprave oko toga da li je zastava “kolonizovana”.

Kako prenosi Gardijan, firma “WAM Clothing” je dobila 5,2 miliona a “Wooster Holdings” 1,1 milion dolara, dok u obe firme interes ima Ben Voster, biznismen sa sedištem u Gold koustu, koji je ranije bio direktor Birubi art kompanije koju je savezni sud je kaznio sa rekordnih 2,3 miliona dolara zbog prodaje lažnih aboridžinskih umetnina.

Pravni troškovi koje je vlada platila dostigli su 500.000 dolara, a ukupna suma od preko 20 miliona obezbeđena je iz “dodatnih” fondova ministarstva finansija. Tokom usijane rasprave, senatorka Zelenih Lidija Torpe izjavila je da je “australijska vlada kolonizovala” zastavu.

“Ljudi čiji glas ovde prenosim su veoma zabrinuti da je zastava kolonizovana, s obzirom na to da je ovo sedište kolonizatora i da su oni upravo kupili zastavu”, rekla je Torpe. Senatorka Liberalne nacionalne stranke (LNP) Amanda Stoker odvratila je da je zastava učinjena dostupnom svim Australijancima, a ne kololizovana.

“Došlo je do toga da je zastava koja je bila u privatnom vlasništvu, u skladu sa željama njenog domorodačkog dizajnera, postala dostupna svim domorodačkim Australijancima i svim Australijancima uopšte, zato što želimo da to bude zastava koja dobija poštovanje i entuzijazam koji zaslužuje”, odgovorila je Stoker.

“Radi se samo o tome da stvari postanu bolje. A ne da budu oduzimane. Iskreno, i sam dizajner zastave je vrlo jasno rekao da je to ono što želi za sve Australijance, tako da zastava može da bude simbol jedinstva, što je on i hteo da bude”, dodala je ona.

Aboridžinska zastava sada može besplatno da se reprodukuje na veb sajtovima, odeći, slikama i drugim umetninama, kao i da se koristi u digitalnoj formi ili u bilo kojem drugom obliku bez potrebe da se za to traži dozvola ili plati naknada. Ranije je Tomas imao isključivo autorsko pravo koje mu je omogućavalo da odobrava licence trećim stranama kako bi pravile kopije dizajna zastave, ali i da u potpunosti odbije da izda odobrenje.

On je 2018. godine ekskluzivnu licencu dao firmi “WAM Clothing”, koja je izazvala bes mnogih pošto je brojnim neprofitnim aboridžinskim organizacijama uputila obaveštenja o kršenju autorkih prava zbog korišćenja dizajna u prošlosti.

Objavljujući sporazum o kupovini autorskih prava na zastavu 25. januara, vlada premijera Skota Morisona je saopštila da će aboridžinska zastava biti tretirana na isti način kao i australijska nacionalna zastava, čija je upotreba slobodna, ali mora da bude predstavljena na dostojanstven način i uz poštovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari