Austrija ne želi Erdoganove mitinge 1Foto: EPA

Uoči referenduma 16. aprila posle kojeg bi u Turskoj mogao biti uveden predsednički sistem, vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) predsednika Redžepa Tajipa Erdogana pokušava da mobiliše više od 2,9 miliona Turaka koji žive u inostranstvu.

Uključujući i više od 100.000 austrijskih Turaka, piše bečki list Prese, ističući da su inostrane Erdoganove kampanje uvek predmet kritike Austrije i Nemačke.

Austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc izjavio je u nedelju da je Erdogan dobrodošao u zvanične posete Austriji tokom kojih može da govori, dok vođenje političke kampanje nije prihvatljivo. „Izborne kampanje su nepoželjne“, rekao je Kurc objašnjavajući da bi se, u suprotnom, polarizacija iz Turske širila na Austriju. Dan kasnije reagovao je turski vicepremijer Numan Kurtulmuš rekavši da izjave Kurca nisu prihvatljive, te da se referendum u Turskoj ne tiče Austrije. Portparol turskog ministarstva spoljnih poslova Husein Muftuoglu je ocenio da Beč prevazilazi okvire svojih nadležnosti.

„Mi smo na pristojan način našim turskim sagovornicima kazali kakav je naš stav o ovoj stvari. Pristojni smo, ali i jasni oko naše pozicije“, ponovio je, međutim, Kurc juče novinarima u Beču.

Nemačka novinska agencija DPA tvrdi da je tursko ministarstvo spoljnih poslova Kurca prozvalo zbog „islamofobije“ i „rasističkog stava“.

Prese podseća da je u Nemačkoj kritikovan nedavni „marketinški nastup“ turskog premijera Binalija Jildirima u susret referendumu. „Jeste li za veliku Tursku? Snažnu Tursku? Za stabilnost i mir“, rekao je Jildirim na mitingu koji je održao u gradu Oberhauzen.

Kako se dalje navodi, funkcioner AKP-a zadužen za Austriju, Mahmut Koč, upozoravao je da bi „loš rezultat na referendumu“ mogao da izazove građanski rat u Turskoj. Prese dodaje da je Erdogan uoči predsedničkih izbora 2014. održao miting u Beču pred 13.500 pristalica.

Poslanik austrijskih Zelenih Peter Pilc bi u svakom slučaju zabranio mitingovanje Erdogana u Austriji. Jedina reakcija Austrije trebalo bi u tom slučaju da bude „nulta tolerancija“, rekao je Pilc listu Klajnen cajtung. „Zaustavili bismo bilo kakve manifestacije zbog ugrožavanja javne bezbednosti“, rekao je Pilc.

On ipak smatra da su ideje da se Erdoganu zabrani dolazak u Austriju „smešne“. „Erdogan može slobodno da dođe i otvori u Beču kiosk za prodaju kebaba“, rekao je Pilc – „sarkastično“, ocenjuje Prese.

Uhapšen nemački novinar

Deniz Jucel, dopisnik nemačkog lista Velt iz Turske, uhapšen je u ponedeljak pošto je optužen za terorističku propagandu i podsticanje mržnje. Deniz, koji ima tursko i nemačko državljanstvo, je pored ostalog pod istragom zbog toga što je radio intervju sa komandantom zabranjene Radničke partije Kurdistana (PKK). Nemački zvaničnici su osudili odluku turskog suda. Odluka je, prema rečima kancelarke Angele Merkel, razočaravajuća i neproporcionalna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari