Autorski članak ambasadora Ukrajine povodom hiljadu dana okupacije: Svet mora razumeti razmere tragedije i pomoći žrtvama 1Foto: BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIĆ

Datum 19. novembar 2024. postao je tragičan i istovremeno herojski, danas se obeležava hiljadu dana otpora sveobuhvatnoj ruskoj invaziji, gde je ukrajinski narod pokazao jedinstvo i nesalomljivost pred agresijom. Ceo svet je video Ukrajince koji su spremni da se bore za svoju slobodu, nezavisnost i demokratske vrednosti. Video je Ukrajince kao ujedinjenu naciju koja se vekovima borila za svoju nezavisnost. Međutim, danas to nije samo borba Ukrajine, već i zaštita opštih vrednosti, svega onoga što se odražava u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima iz davne 1948. godine.

Ukrajinski narod plaća ogromnu cenu za slobodu, hiljadama ljudskih života, uništenim gradovima, uništenom infrastrukturom. Ovo treba da podseti civilizovani svet da se sloboda nikada ne daje besplatno, piše u autorskom tekstu za Demostat Volodimir Tolkač, ambasador Ukrajine u Srbiji.

Da, bez pomoći partnera Ukrajina ne bi mogla uspešno da se odupre ruskom agresoru. Dakle, podrška Ukrajini je ulaganje u globalnu bezbednost, koja je potrebna ne samo ukrajinskom narodu, već i drugim narodima, pre svega evropskih zemalja. Ukrajina teži da postane deo evropske zajednice, a njena borba za evropske vrednosti je još jedan korak ka ujedinjenoj Evropi.

Agresija Rusije izazvala je milione raseljenih lica, hiljade dece je ostalo bez domova i roditelja. Svet mora razumeti razmere tragedije i pomoći žrtvama.

Hiljaditog dana sveobuhvatne i krvave ruske agresije u Ukrajini ima više od 3,7 miliona interno raseljenih lica. Više od 6,2 miliona Ukrajinaca otišlo je u evropske zemlje u potrazi za bezbednošću.

Ukupna šteta pričinjena Ukrajini kao posledica ruske agresije procenjuje se na približno 800 milijardi američkih dolara. Direktna šteta na infrastrukturi Ukrajine dostigla je više od 200 milijardi američkih dolara. Ekološka šteta pričinjena ukrajinskim ekosistemima procenjuje se na 65 milijardi američkih dolara. A ove brojke će samo rasti ako se ruski okupator ne zaustavi.

Rat protiv Ukrajine je izazov ne samo za jednu zemlju. Ruska agresija podriva temelje međunarodnog prava i bezbednosti, postavljajući presedan drugim autoritarnim režimima. Dakle, stvaranje međunarodnog tribunala za ruske ratne zločince nije samo pravda za ukrajinski narod, već i sprečavanje budućih sukoba.

Uveden posle tragedije Drugog svetskog rata, svetski poredak, koji se zasniva na principima međunarodnog prava, trebalo bi da bude obavezujući za sve zemlje sveta, bez obzira na veličinu teritorije, dostupnost kritični važnim resursima ili globalni uticaj. A instrument međunarodne prinude u pogledu poštovanja normi međunarodnog prava za zemlje koje ga direktno i drsko preziru, na praktičnom nivou, treba brzo da se realizuje po formuli „mir kroz snagu“, koja će obezbediti stabilnost i pravedni mir za sve države sveta.

Hajde da vodimo računa o svom mirnom životu i budućnosti naše dece. Nije prvi put u poslednjih nekoliko godina da zemlja agresor pokušava nuklearnim ucenama da kontroliše demokratski svet. Kada legitimnu odbranu i uništavanje baza za skladištenje smrtonosnog oružja na teritoriji krvavog agresora, načine njegovog snabdevanja, ne možemo neutralisati zbog Putinovih ucena i pretnji da će pokrenuti nuklearni kolaps.

Ne zaboravite, hiljadu dana, dan za danom, nosimo veliki gubitak naših branilaca, naših očeva, žena i dece. Svaki dan, svaki Božji dan od ovih hiljadu dana.

Danas, na hiljaditi dan krvi, tuge i tragedije ukrajinskog naroda, pozivamo sve ljude sveta da stanu rame uz rame protiv onih koji jedinim argumentom smatraju pravo jakih, koji su odlučili da samo oni imaju pravo da diktiraju drugima kako da žive, koji se rugaju principima međunarodnih prava i demokratskim principima mirne koegzistencije.

Uostalom, u kakvom ćemo svetu mi i naša deca živeti zavisiće od naše snage i odlučnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari