Avganistanke protiv politike talibana 1EPA-EFE/JALIL REZAYEE

Nakon uličnih demonstracija u većim gradovima u Avganistanu, žene su prešle na društvene mreže da bi izrazile protest protiv stroge politike koju talibani zauzimaju prema njima.

U okviru onlajn kampanje Avganistanke širom sveta dele svoje fotografije na kojima su obučene u tradicionalnu garderobu živopisnih boja, koristeći hašteg #DoNotTouchMyClothes.

Protest predstavlja reakciju na demonstracije čiji su učesnici izrazili nezadovoljstvo sedeći, a koje su organizovali talibani na Univerzitetu u Kabulu gde je oko 300 žena došlo u potpuno crnoj odori koja im je pokrivala lice, ruke i stopala, što je garderoba koja nikada ranije nije viđena u zemlji, piše Gardijan.

Mašući talibanskim zastavama, žene su rekle da podržavaju ekstremiste koji su saopštili da ženama nije dozvoljeno da budu na visokim pozicijama u vladi, te da učionice u školama i na fakultetima moraju da budu rodno odvojene.

Nakon što su preuzeli kontrolu nad Kabulom, talibani su formirali prelaznu vladu u kojoj su samo muškarci i u kojoj ima samo nekolicina predstavnika Tadžika i Uzbeka dok etnička manjina Hazara nema svog člana.

Ministarstvo za pitanja žena nije deo novog režima koji je ponovo uspostavio Ministarstvo u cilju propagiranja poštenja i sprečavanja poroka, te obezbeđivanja garancije da se širom zemlje poštuje šerijatski zakon.

Mnoge Avganistanke, naročito u urbanim centrima, strahuju da bi im teško stečene slobode mogle biti limitirane, pošto se sećaju da su tokom talibanskog režima od 1996. do 2001. žene uglavnom bile vezane za kuću.

Dr Bahar Džalali, avganistanski istoričar i stručnjak za studije o polovima, prvi je objavio fotografiju, koristeći haštag #DoNotTouchMyClothes, što je potom inspirisalo Avganistanke širom sveta.

Pejmana Asad, prva osoba avganistanskog porekla koja je izabrana na javnu funkciju u Ujedinjenom Kraljevstvu, objavila je svoju fotografiju na kojoj pozira u odori živopisnih boja uz post:“Ovo je avganistanska kultura. Moja tradicionalna odeća.“

Sličnu fotografiju je objavila i Sana Safi sa Bi-Bi-Sija i napisala:“Pa kako se onda oblače Avganistanke? Evo kako. Da sam u Avganistanu, imala bih maramu na glavi. Kako ja/vi to shvatam/te, to je ’konzervativno’ i ’tradicionalno’.“

Muzičarka Arijana Delavari je objavila fotografiju svoje majke, koja je nosila tradicionalnu odeću bez marame na glavi pre nekoliko decenija u Avganistanu, i napisala „sa mnom u stomaku“.

Uprkos saopštenju talibana da će novi protesti biti dozvoljeni samo ako za to da odobrenje Ministarstvo pravde, žene u Kabulu su obećale da će nastaviti svoje demonstracije.

Samira, studentkinja na Univerzitetu u Kabulu, rekla je da je ovo njen jedini put koji vodi napred. „Talibani već počinju da ograničavaju slobodu žena“, rekla je. „Nemam šta da izgubim. Ili ću biti zaključana u kući i neću moći da nastavim svoje školovanje, ili mogu da se borim. Čak i ako rizikujem svoj život, čak i ako me ubiju, i to je bolje nego da budem ućutkana.“

Velika svađa u Predsedničkoj palati u Kabulu

Samo nekoliko dana nakon što je formirana Vlada u Avganistanu, između lidera talibana je izbila velika svađa, rekli su visoki talibanski zvaničnici za Bi-Bi-Si. Pristalice dve rivalske frakcije su se navodno sukobile u Predsedničkoj palati u Kabulu. Kako se ispostavlja, u svađi je akcenat stavljan na to ko je najviše uradio da obezbedi pobedu nad SAD i kako je vlast podeljena u novom kabinetu. Talibani zvanično negiraju ove tvrdnje. Za svađu se saznalo nakon što se jedan od osnivača talibana Mulah Abdul Gani Baradar nije pojavljivao u javnosti nekoliko dana. Jedan izvor blizak talibanima je rekao za Bi-Bi-Si da su Baradar i Kalil ur Rahman Hakani, ministar za pitanja izbeglica i istaknuti akter u ekstremističkoj mreži Hakani, razmenili teške reči dok su se njihove pristalice potukle. Jedan visoko pozicionirani pripadnik talibanskih redova sa sedištem u Kataru i izvor blizak onima koji su učestvovali u svađi potvrdili su da je prošle nedelje bilo sukoba. Izvori su saopštili da je do svađe došlo zato što je Baradar, novi zamenik premijera, nezadovoljan sastavom nove prelazne vlade. Svađa se takođe ticala i toga ko među talibanima ima najveće zasluge za pobedu u Avganistanu. Baradar navodno smatra da akcenat treba staviti na diplomatske napore koje su sproveli ljudi poput njega dok članovi Hakani grupe, na čijem je čelu jedan od najviših talibanskih aktera, i njene pristalice tvrde da je cilj ostvaren borbama. Baradar je prvi lider talibana koji je stupio u direktnu komunikaciju sa predsednikom SAD, pošto je 2020. telefonom razgovarao s Donaldom Trampom. Pre toga je u ime talibana potpisao sporazum u Dohi o povlačenju američkih trupa. SAD su Hakani grupu proglasile terorističkom organizacijom, a ona se dovodi u vezu sa pojedinim najnasilnijim napadima u poslednjih nekoliko godina na avganistanske snage i njihove zapadne saveznike. Njen lider Siradžudin Hakani je ministar unutrašnjih poslova u novoj vladi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari