Tri vodeće aviokompanije pokrenule su pravni postupak protiv britanske vlade zbog njenog plana karantina za dolazeće putnike, opisujući ga kao „manjkavog“.
Aviokompanije Britiš ervejz (British Airways), Izidžet (easyJet) i Rajaner (Ryanair) navele su danas u saopštenju da će karantin imati „razorne posledice“ na turizam i na širu ekonomiju.
Aviokompanije hoće da vlada ponovo usvoji raniju politiku prema kojoj je karantin bio ograničen na putnike iz zemalja „visokog rizika“ za zarazu korona virusa.
Mere karantina uvedene ove nedelje nalažu da svi putnici, sa nekoliko izuzetaka kao što su kamiondžije i medicinski radnici, moraju po dolasku u Britaniju da ispune formular gde kažu gde će biti u samoizolaciji dve nedelje. To se zahteva bez obzira da li su britanski državljani ili ne, pod pretnjom kazne.
Karantin je uveden posle žustre rasprave oko toga da li bi to pomoglo Britaniji u naporima da suzbije pandemiju u zemlji ili bi samo oduzelo bilo kakve nade u oporavak britanske turističke industrije posle višemesečnih restriktivnih mera.
Iako su predstavnici turističke industrije preporučivali da Britanija formira „vazdušne mostove“ sa zemljama gde su stope prenosa infekcije niski vlada je oklevala, a aviokompanije su navodile da nema detalja o tome kako bi se takve preporuke primenjivale.
„Aviokompanije hoće da vlada ponovo primeni svoju raniju politiku karantina uvedenu 10. marta kada je karantin ograničen na putnike iz zemalja visokog rizika. To bi bilo najpraktičnije i najefikasnije rešenje koje dozvoljava državnim službenicima da se usmere na druga značajnija pitanja nastala zbog pandemije i time bi se Velika Britanija uskladila sa većinom Evrope koja otvara svoje granice sredinom juna“, navodi se u saopštenju.
Britanski premijer Boris Džonson i njegova konzervativna vlada kritikovane su zbog sporog odgovora na pandemiju korona virusa. Mnogi u njegovoj vladi, uključujući i njega bili su zaraženi korona virusom.
Britanija nije zatvorila granice niti uvela mere testiranja i traženja kontakata za većinu putnika za vreme najgoreg perioda epidemije. Do maja vlada je bila stava da uvođenje restrikcija na granici ne bi imalo znatan uticaj na širenje virusa u Velikoj Britaniji.
Sektor avijacije pretrpeo je ogromne gubitke zbog skoro potpunog zaustavljanja vazdušnog saobraćaja kao rezultat restrikcija uvedenih zbog pandemije. Nade u spasenje bar dela letnje sezone zavise od ublažavanja nekih od propisa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.