Avram Izraelfoto FoNet/Aleksandar Barda

Čujemo se, na operativnoj smo vezi. Brinemo se kao svaki roditelji za unuke, ćerku i zeta. Pratimo sve šta se dešava, počeo je razgovor za Danas Avram Izrael, inženjer telekomunikacija, inače načelnik beogradskog Centra za obaveštavanje i uzbunjivanje tokom NATO bombardovanja, čija se porodica nalazi u Izraelu.

Naš sagovornik kaže da se njegova ćerka sa svojom porodicom nalazi u relativno dobrom kraju, predgrađu Tel Aviva koje nije tako izloženo dejstima. Ali, kaže, imali su, recimo, pre pola sata uzbunu.

„Imaju i sigurnu sobu, deca su tamo. Sklanjaju se koliko mogu“, kaže naš sagovornik.

Lakše im je sada, dodaje sagovornik Danasa, posle subote i nedelje, kad je prošao šok.

Škole ne rade, kaže Izrael, ne idu na posao.

„Sad su se mobilisali oko tog volonterskog rada da pomažu tim ugroženim krajevima i vojsci“, ukazuje Danasov sagovornik.

„Mučna je situacija, ali sada su se otreznili malo. Obilje je na društvenim mrežama prikaza tih dešavanja kada su Hamasovci oteli ljude, tih masakra, ubijanja, strašnih prizora. Otkriva se sada detalj po detalj. Negde 260 mladih je ubijeno sa tog koncerta kad su upali na poljanu. Jurili su ih kao zečeve i ustreljivali ih“, priča nam Avram Izrael.

On kaže da su Hamasovci uzeli mobilne telefone od taoca i da preko njih puštaju slike ubijenih.

Ukazuje da je to užasavajuće i da deluje strašno i deprimirajuće na ljude.

„Mobilizacija je završena juče, taj deo koji je vojno sposoban se aktivirao i rekao bih da se golema sila digla u Izraelu da se sa tim obračuna. Nisam preživeo Holokaust, ali sam gledao filmove snimljenje na tu temu. Mogu da vam kažem da je ponašanje Hamasa gore nego ponašanje SS-ovaca“, kaže naš sagovornik.

Avram Izrael kaže da ima dve poruke, odnosno molbe.

„Prva je Hamasu, da sa tim taocima postupaju čovečno, ljudski, u skladu sa odredbama Ženevske konvecije o civilima. Druga je molba upućena izraelskoj državi da uspe da se uzdigne iz tog osećaja potrebe za osvetom, revanšom, i da, kao i do sada, kada dejstvuje po Gazi, vrše upozorenja stanovnicima da se isele iz grada, da im šalju SMS, flajere, letke, da ih obaveštavaju pre nego što dejstvuju kako bi se sprečili gubici sa druge strane. I tamo su majke, i tamo su deca“, glasi poruka našeg sagovornika.

Izrael kaže da Hamas pravi živi štit od civila ili da se locira sa svojim bazama u škole ili bolnice.

Na pitanje da li njegova ćerka sa svojom porodicom planira da dođe za Srbiju dok ratna dejstva ne prestanu, naš saovornik kaže da je razmatrana opcija da samo unuci dođu.

„Imam dva unuka, jedan šest godina, jedan 10, da ih evakuišemo ovde ka Beogradu. Ćerka moja je cionista u duši i srcu. Nema nameru da u ovim najtežim trenucima za Izrael napusti Izrael. Ona ostaje. Veliki je aktivista, poptpredsednik jedne nevladine organizacije. Ima osećaj i potrebu da bude u državi. Sad je trenutno na pakovanju paketa koji se šalju kao humanitarna pomoć porodicama na jugu i vojsci. Dali su krv.. civilno društvo se organizovalo i usmereni su na to da se odbrane i zaštite“, ponosno opisuje naš sagovrnik.

Upitali smo ga da prokomentariše da li postoji propust obaveštajnih službi Izraela, na šta on kaže da nema dileme u to.

„Nema dileme da je to jedan propust o kome će se pričati. Ovo je najveća tragedija jevrejskog narode posle Drugog svetskog rata, od osnivanja države Izrael. Nešto slično je bilo za vreme Jomkipurskog rata, da su bili iznenađeni, ali u drugim okolnostima ovakakv masivan propust, svekoliki, svih službi, Šin Beta, Mosada, ograde koja postoji… nemam odgovor“, zaključuje Avram Izrael.

Sve o sukobu Hamasa i Izraela možete pričitati na našem BLOGU UŽIVO.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari