Azerbejdžan predviđa amnestiju za jermenske borce u Nagorno-Karabahu, tenzije u Jerevanu 1Foto: Shutterstock/Mato Z

Jermenski premijer Nikol Pašinijan izrazio je nadu da etnički Jermeni koji žive u Nagorno-Karabahu mogu da ostanu tamo posle tvrdnje Azerbejdžana da je njegova „antiteroristička operacija“ vratila otcepljenu oblast pod svoju kontrolu.

Pašinijanove izjave rano danas usledile su u trenutku kada su tenzije i dalje visoke u Jerevanu, gde su demonstranti osudili, kako je nazivaju, neadekvatnu podršku vlade etničkim Jermenima u Nagorno-Karabahu, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Opozicioni lideri najavili su planove za pokretanje postupka opoziva protiv Pašinijana, a antivladini demonstranti nastavili su jutros da blokiraju puteve u glavnom gradu i da se okupljaju na centralnom Trgu Republike. Izveštaji medija navode da je policija izvršila masovna hapšenja kako bi očistila ulice.

Demonstranti su obećali da će nastaviti svoju akciju dok Pašinijan ne bude smenjen i rekli su da planiraju čak da ometaju sastanak njegovog kabineta koji se očekuje kasnije tokom dana.

Policija, koja je koristila šok bombe tokom sukoba sa demonstrantima, upozorila je da će primeniti „specijalne mere“ ako se sukobi nastave, a prema izveštajima je uhapšen jedan od organizatora protesta, Andranik Tevanijan.

Policija nije izveštavala o broju privedenih demonstranata od izbijanja protesta 20. septembra.

Azerbejdžan je, u međuvremenu, navodno naznačio da predviđa amnestiju za jermenske borce u Nagorno-Karabahu.

 

Hikmet Halijev savetnik za spoljnu politiku predsednika Azerbejdžana je rekao da su etnički Jermeni u Nagorno-Krabahu zatražili humanitarnu pomoć, za koju je rekao da će početi da stiže danas.

Halijev je rekao da Baku traži mirnu reintegraciju Jermena Nagorno Karabaha.

Juče predstavnici ;Azerbejdžana i etničko jermensko rukovodstvo otcepljenog regiona nisu uspeli da postignu pomak tokom pažljivo praćenih pregovora o „reintegraciji“, prenosi RSE.

Dve strane razmenile su optužbe i poricanja u vezi izveštaja o pucnjavi i očiglednim kršenjima primirja u de fakto glavnom gradu Nagorno-Karabaha, Stepanakertu, ali se očekuje još sastanaka.

Lideri separatista u Nagorno-Karabahu rekli su u saopštenju nakon sastanka da su spremni da nastave razgovore sa azerbejdžanskim vlastima.

„Stranke su posebno naglasile potrebu da se o svim postojećim pitanjima razgovara u mirnom okruženju, uz napomenu spremnosti za nastavak sastanaka“, navedeno je u saopštenju.

Pašinijan je svojoj vladi danas rekao da će Jerevan prihvatiti priliv etničkih Jermena ako odluče da napuste Nagorno-Karabah, ali da će do tako masovnog preseljenja doći samo ako im postane nemoguće da tamo ostanu.

Premijer je rekao da je situacija i dalje napeta u Nagorno-Karabahu, teritoriji naseljenoj etničkim Jermenima, koja je međunarodno priznata kao deo Azerbejdžana.

Posle kratke ofanzive azerbejdžanskih snaga u regionu Nagorno-Karabah, juče su održani pregovori sa jermenskim separatističkim stranama sa tog područja, oko kojeg se decenijama spore Azerbejdžan i Jermenija.

Azerbejdžan je u utorak pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno Karabahu, koja je posle 24 časa završena dogovorom sa Jermenima da polože oružje i pregovaraju o reintegraciji te otcepljene teritorije u Azerbejdžan.

Azerbejdžanskki predsednik Ilham Alijev je u sredu posle potpisivanja primirja rekao da je Azerbejdžan „ponovo uspostavio svoj suverenitet u Nagorno Karabahu“.

Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha, a sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.

Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već duže vreme žali na njihovu neefikasnost. Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog sukoba u Ukrajini, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.

Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odneo 30.000 života.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari