Bahrein i Sudan su juče saopštili da prekidaju diplomatske odnose sa Iranom, sledeći primer Saudijske Arabije, koja je takvu inicijativu sprovela u nedelju i dala iranskim diplomatama dva dana da napuste zemlju. Ujedinjeni Arapski Emirati su najavili smanjenje svoje diplomatske misije u Teheranu i smanjenje broja iranskih diplomata akreditovanih u Abu Dabiju.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Do zatezanja odnosa u regionu je došlo pošto je Saudijska Arabija pogubila glavnog sveštenika šiitskih muslimana, nakon čega su demonstranti napali njenu ambasadu u Teheranu.

Saudijska Arabija i Iran su glavna sunitska i šiitska sila u regionu i podržavaju suprotstavljene strane u Siriji i Jemenu. Bahreinski kralj je sunitski musliman, ali većinsko stanovništvo u zemlji čine šiiti. Kralj je juče iranskim diplomatama dao 48 sati da napuste zemlju. Bahrein je optužio Iran za sve „veće bezobzirno mešanje“ u unutrašnje stvari arapskih zemalja i zemalja Persijskog zaliva. Zvanična Manama je ocenila da je napad na ambasadu Saudijske Arabije u Teheranu „veoma opasan obrazac sektaške politike čemu se treba suprotstaviti da bi se očuvala bezbednost i stabilnost celog regiona“.

Analitičari naglašavaju da se strahuje da bi u regionu moglo da dođe do sektaškog razdora pošto je u subotu u Saudijskoj Arabiji pogubljen šeik Nimr el Nimr sa još 46 zatvorenika, kojima je određena smrtna kazna pod optužbama da imaju veze s terorizmom.

Zbog zategnutih odnosa između Saudijske Arabije i Irana postoji mogućnost da Islamska Republika spreči svoje građane da idu na hadžiluk, ocenio je juče istaknuti iranski poslanik Mohamad Ali Esfanani za AP. Saudijska Arabija je opozvala celokupno diplomatsko osoblje iz Irana nakon napada na saudijsku ambasadu i konzulat.

Esfanani, portparol Pravosudnog i zakonodavnog odbora iranskog parlamenta, izjavio je da zbog bezbednosnih pitanja i činjenice da hodočasnici neće imati zaštitu konzulata u Kraljevstvu postoji velika verovatnoća da hodočašće bude obustavljeno, izvestila je poluzvanična novinska agencija ISNA. Hadžiluk će ove godine najverovatnije početi početkom septembra, mada muslimani posećuju sveta mesta tokom cele godine.

Ministarstvo spoljnih poslova Irana je juče optužilo Saudijce da „nastavljaju politiku produbljivanja tenzija i sukoba u regionu“. „Saudijska Arabija ne vidi samo svoje interese već i svoje postojanje u izazivanju kriza i sukoba i u pokušajima da reši svoje unutrašnje probleme tako što će ih 'izvoziti' van svojih granica“, izjavio je portparol iranskog ministarstva Hosein DŽaber Ansari.

Nakon što je Saudijska Arabija izvršila najmasovnije pogubljenje u poslednjih 35 godina, demonstranti iz šiitskih redova su izašli na ulice u zemljama od Bahreina do Pakistana.

Al Nimr je bio glavni akter protesta šiitskog stanovništva Saudijske Arabije u okviru Arapskog proleća sve dok nije uhapšen 2012. i optužen za terorizam. U Rijadu ističu da iranska vlada ima „poduži dosije povreda stranih diplomatskih misija“, koje datiraju još od okupacije američke ambasade 1979, te da je cilj „neprijateljske politike destabilizacija bezbednosti u regionu“. Ministar spoljnih poslova Saudijske Arabije je optužio Teheran za krijumčarenje oružja i za negovanje terorističkih ćelija u Kraljevstvu i drugim zemljama.

Iranski tužilac Abas DŽafari Dovlatabadi je rekao da je četrdesetoro ljudi uhapšeno zbog nasilja u Teheranu.

Moskva je spremna da bude posrednik u diplomatskom sukobu Rijada i Teherana, navode diplomatski izvori u Moskvi. DŽon Kirbi, portparol američkog Stejt departmenta, izjavio je da administracija predsednika SAD Baraka Obame smatra da su „diplomatski angažman i direktni razgovori i dalje od suštinskog značaja za prevazilaženje nesuglasica“.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini razgovarala je u nedelju telefonom sa šefom iranske diplomatije Mohamedom DŽavadom Zarifom i apelovala na Teheran da „smiri napetosti i zaštiti diplomate Saudijske Arabije“, navodi se u saopštenju.

Analitičari upozoravaju da bi pogoršanje odnosa između Saudijske Arabije i Irana moglo da se odrazi na mirovne napore u Siriji. Državni sekretar SAD DŽon Keri i ostali lideri su nakon izvesnog vremena ubeđivanja uspeli da dovedu predstavnike obe zemlje za pregovarački sto s ciljem da se pronađe rešenje za građanski rat. Saudijska Arabija je prošlog meseca sazvala sastanak predstavnika sirijske opozicije s ciljem da se formira delegacija koja će ići na mirovne pregovore s predstavnicima sirijske vlade, koji bi trebalo da počnu sredinom januara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari