Bajden bi uskoro trebalo da odobri odlazak američkih plaćenika u Ukrajinu? 1Foto: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Administracija Džozefa Bajdena ide prema ukidanju de facto zabrane američkim vojnim izvođačima da se razmeštaju u Ukrajini, izjavila su za CNN četiri američka zvaničnika upoznata s tim pitanjem, kako bi pomogli vojsci zemlje u održavanju i popravci sistema naoružanja koje SAD osigurava, prenosi Klix.ba.

Promena bi označila još jedan značajan pomak u politici Bajdenove administracije prema Ukrajini, dok SAD traže načine da ukrajinskoj vojsci daju prednost nad Rusijom.

Službenici administracije još uvek rade na politici i još nije dobila konačnu potvrdu od predsednika Bajdena, rekli su zvaničnici.

„Nismo doneli nikakve odluke i svaka rasprava o tome je preuranjena. Predsednik je apsolutno čvrst da neće slati američke trupe u Ukrajinu“, rekao je jedan zvaničnik.

Nakon što bude odobrena, promena će verojatno stupiti na snagu ove godine, rekli su zvaničnici i omogućiće Pentagonu da da ugovore američkim kompanijama za rad u Ukrajini prvi put otkako je Rusija izvršila invaziju 2022. Zvaničnici su rekli da se nadaju da će to ubrzati održavanje i popravke oružanih sistema koje koristi ukrajinska vojska.

Tokom poslednje dve godine, Bajden je insistirao da se svi Amerikanci, a posebno američke trupe, drže podalje od ukrajinskog ratišta.

Bela kuća je odlučna da ograniči i opasnost za Amerikance i percepciju, posebno Rusije, da je američka vojska tamo angažovana u borbama. State Department je izričito upozorio Amerikance da ne putuju u Ukrajinu od 2022.

Kao rezultat toga, vojna oprema koju je osigurao SAD, a koja je pretrpjela značajna oštećenja u borbi, morala je biti prevezena iz zemlje u Poljsku, Rumuniju ili druge zemlje NATO-a na popravak, proces koji traje.

Američke trupe takođe su na raspolaganju za pomoć Ukrajincima u rutinskom održavanju i logistici, ali samo izdaleka putem videočeta ili sigurnog telefona – dogovor koji dolazi s inherentnim ograničenjima, budući da američke trupe i izvođači nisu u mogućnosti raditi izravno na sistemima.

Zvaničnici administracije počeli su ozbiljno da preispituju ova ograničenja tokom poslednjih nekoliko meseci, rekli su izvori CNN, dok je Rusija nastavila da ostvaruje ​​uspehe na bojnom polju, a američko finansiranje Ukrajine zastalo u Kongresu.

Dopuštanje iskusnim američkim izvođačima koje finansira vlada SAD-a da zadrže prisutnost u Ukrajini znači da će moći puno brže pomoći popraviti oštećenu opremu visoke vrednosti, rekli su.

Jedan napredni sistem za koji kažu da će verovatno zahtevati redovno održavanje je borbeni avion F-16, koji bi Ukrajina trebala dobiti kasnije ove godine.

Kompanije koje se nadmeću za ugovore morale bi razviti snažne planove za smanjenje rizika kako bi ublažile pretnje svojim zaposlenicima, rekao je zvaničnik.

Rasprave slede nakon niza odluka koje je SAD doneo poslednjih meseci kako bi pokušao pomoći Ukrajini da uzvrati udarac Rusima.

Krajem maja, Bajden je dao Ukrajini dopuštenje da američkim oružjem napadne mete unutar Rusije, u blizini granice s ukrajinskim gradom Harkovom, što je zahtev koji je SAD više puta odbio u prošlosti.

Prošle sedmice činilo se da se ta politika ponovno proširila, kada je savetnik za nacionalnu sigurnost Džek Salivan rekao da Ukrajina može izvršiti protivnapad bilo gdje duž ukrajinsko-ruske granice koristeći američko oružje.

Sadašnji i bivši zvaničnici upoznati s raspravama o raspoređivanju izvođača u Ukrajinu naglasili su da promena politike neće rezultirati velikom prisutnošću američkih izvođača onde kakva je postojala u Iraku i Afganistanu. Umesto toga, verovatno bi rezultiralo s nekoliko desetina do nekoliko stotina izvođača koji rade u Ukrajini u isto vreme.

„Ovo bi bio mnogo fokusiraniji i promišljeniji napor da se podupre Ukrajina u zemlji“, rekao je penzionisani vojni oficir Aleks Vindman, koji je bio direktor za evropska pitanja u Savbetu za nacionalnu sigurnost bivšeg predsednika Donalda Trampa.

Vindman je terao administraciju da ukine ograničenja gotovo dve godine i rekao je da administracija radi na planu za ublažavanje ograničenja od početka ove godine.

„Ukrajina je saveznik. SAD ima oštre, kritične nacionalne sigurnosne interese u pružanju potpore Ukrajini i postoji mnogo mera za smanjenje rizika“, kazao je Vindman.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari