Vreme je da Evropska unija postane globalna vojna sila i da Sjedinjene Države prestanu da osujećuju evropske ambicije u oblasti odbrane. Ovo je stav izrečen u izveštaju Centra za američki napredak iz Vašingtona koji je blisko povezan sa administracijom Džozefa Bajdena, prenosi portal politico.eu, koji je imao uvid u izveštaj pre nego što je on danas objavljen.
Kako se navodi, u izveštaju se poziva američki predsednik da „podstakne EU da razvija jake vojne snage“ kao i da odustane od stajališta prethodnih američkih lidera koji su se više decenija protivili odbrambenim integracijama EU „pod maskom sprečavanja rasipničkog dupliranja sa NATO“.
Takav stav je, kako se ukazuje, i dalje dominantan za većinu američkih vojnih zvaničnika, pa čak i za mnoge vlade EU.
Izveštaj je objavljen samo 10 dana uoči prvog inostranog putovanja Bajdena kao predsednika na samite G7 i NATO.
„Zavisnost Evrope od Sjedinjenih Država zbog njene bezbednosti znači da SAD imaju faktički veto na smer evropske odbrane“, navodi se u izveštaju.
„Od 1990-ih, Sjedinjene Države obično koriste svoju efikasnu moć veta da blokiraju odbrambene ambicije Evropske unije“.
Kako se dodaje, to je često rezultiralo apsurdnom situacijom u kojoj „Vašington glasno insistira da Evropa čini više na odbrani, a zatim se snažno protivi kada Unija pokuša da odgovori na poziv“.
Autori izveštaja ističu da je ovakav pristup bio velika strateška greška – „ona koja je vojno oslabila NATO, zategla odnose u transatlantskom savezu i doprinela relativnom padu evropskog globalnog uticaja“.
Zaključci izveštaja će, kako se očekuje, izazvati žestoko protivljenje nekih političkih lidera, diplomata NATO i vojnih komandanata, koji veruju da zemljama EU u osnovi nedostaje sposobnost da se brane i da Brisel, koji se već bori za razvijanje zajedničke spoljne politike, nikada ne bi mogao da deluje kao kohezivna vojna sila.
Protivnici vojne integracije u EU već dugo upozoravaju da bi svako dupliranje sposobnosti NATO, posebno u oblasti „komandovanja i kontrole“, izvuklo vitalno potrebne resurse iz alijanse i služilo bi samo u korist protivnika, uključujući Rusiju.
Bez obzira na to, lideri EU, uključujući francuskog predsednika Emanuela Makrona i nemačku kancelarku Angelu Merkel, već dugo podržavaju ideju stvaranja vojske EU – barem kao aspiraciju, za poboljšanje vojne koordinacije i saradnje u Briselu.
Među kritičarima i zagovornicima vojne integracije EU postoji saglasnost da nacionalne oružane snage u Evropi nisu na glasu – posebno u Nemačkoj, najbogatijoj i politički najmoćnijoj članici EU.
U vezi sa tim, autori novog izveštaja ukazuju da je danas „veći deo evropske vojne opreme u šokantnom stanju“.
Navode i da „evropske snage nisu spremne da se bore sa opremom koju imaju“.
Izveštaj insistira na tome da SAD treba da prihvate svoj deo krivice.
„Ovo je evropski neuspeh“, napisali su i dodali: „Vašington je odigrao kritičnu, ako ne i potcenjenu ulogu u ubrzanju ovog neuspeha.“
Takođe, upućuje se i na nagon za povećanom potrošnjom NATO – što je Donald Tramp sprovodio još agresivnije od svojih prethodnika – sa pogrešnim ishodom.
Izveštaj će verovatno privući pažnju delom zato što je Centar za američki napredak postao poznat kao poligon za obuku službenika Bajdenove administracije, a desetine bivših istraživača danas su na položajima u Beloj kući, Stejt departmentu, Pentagonu i drugim vladinim agencijama.
Bivša izvršna direktorka Nera Tanden nedavno se priključila timu Bele kuće kao savetnica Bajdena.
Ostaje da se vidi da li će izveštaj „nagovoriti“ Bajdena, priznatog pristalicu NATO-a, da promeni svoje mišljenje.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg insistirao je da su saveznici dobro napredovali prema cilju od dva odsto BDP za odbranu i to je ojačalo NATO u tom procesu.
Na pitanje novinara u utorak na konferenciji za novinare o žalbama, uključujući i Francusku, da povećana potrošnja NATO izvlači resurse iz odbrambenih programa EU, Stoltenberg je rekao da je NATO pravo mesto za zajedničku potrošnju na vojne inicijative.
Penzionisani general Filip Bridlav, bivši vrhovni saveznički komandant za Evropu, rekao je da je siguran da bi svako dupliranje sposobnosti EU i NATO predstavljalo veliku grešku.
„Ako ove države koje su takođe u NATO žele da troše na svoju odbranu, to vidim kao dobru stvar, jer sve što će koristiti EU, koristiće i NATO“, rekao je Bridlav.
Ali i upozorio: „Ne bi trebalo da ulažemo u duplikate“.
Bridlav smatra da su operacije NATO-a u Bosni i Hercegovini i na rogu Afrike već dugo dokazale da Alijansa može efikasno da deluje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.