Entoni Gardner, bivši američki ambasador u Evropskoj uniji, pozvao je izabranog predsednika Džozefa Bajdena i njegov tranzicioni tim da izdaju naredbu kojom bi 20. januara otkaz dobili ambasadori odlazećeg predsednika Donalda Trampa, što je upravo on i uradio kada je na dan svoje inauguracije otpustio sve diplomate Baraka Obame.
„Pre tačno četiri godine primio sam telegram od dolazećeg Trampovog tima da odstupim 20. januara. Sada je vreme da se pošalje sličan telegram: da svi ambasadori koje je Tramp postavio odu 20. januara“, napisao je Gardner na Tviteru.
Tramp je prekinuo dugotrajnu praksu time što je naredio da svi Obamini politički postavljeni ambasadori napuste svoje funkcije odmah, umesto da im omogući „grejs period“ od nekoliko sedmica ili meseci, dok njihovi naslednici ne budu imenovani i potvrđeni u Senatu.
Zbog tog njegovog poteza, mnogi od njih su ostali u neizvesnoj situaciji, boreći se da nađu drugi izvor prihoda i da izbegnu prekide u školovanju svoje dece.
Trampov prekid sa normalnom praksom pokazao se naročito problematičan zbog toga što je on vrlo sporo imenovao ambasadore, a glasanja o njihovoj potvrdi su često odlagana u Senatu, iz birokratskih ili političkih razloga.
Gardner, čiji je otac bio uvaženi profesor prava i bivši ambasador Sjedinjenih Država u Italiji, bio je direktor za evropske poslove u Savetu za nacionalnu bezbednost u vreme administracije Bila Klintona i imao je karijeru u oblasti prava i privatnog kapitala.
Kako navodi Politiko, Gardner je bio ključni čovek u Evropi tokom Bajdenove predsedničke kampanje, i veoma je dobro povezan sa dolazećom administracijom.
Porodični je prijatelj sa Bajdenovim kandidatom za državnog sekretara Entonijem Blinkenom već više od 50 godina.
U svom tvitu u nedelju, Gardner je primetio da je ambasador u EU koga je izabrao Tramp, Gordon Sondland, otpušten pošto je bio upleten u skandal oko opoziva.
„Sondland se već osramotio i otišao kući. Vreme je da se na važne pozicije pošalju kvalifikovani ljudi“, napisao je Gardner.
U većini slučajeva, dolazeći predsednici SAD su dozvoljavali politički postavljenim ambasadorima da ostanu na svojim mestima, kako iz uljudnosti, tako i zbog toga da bi se očuvao kontinuitet, pošto proces imenovanja i potvrđivanja novih može da potraje mesecima.
Trampov ambasador u Belgiji, Ronald Gidvic, koji je sada vršilac dužnosti ambasadora u EU, u intervjuu za Politiko u septembru je rekao da bi bio voljan da ostane na funkciji onoliko koliko se od njega traži, bilo pod Trampom ili pod nekim novim predsednikom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.