Američki predsednik Džozef Bajden jasno će staviti do znanja da SAD ne traže sukob sa Pekingom tokom današnjeg sastanka sa kineskim liderom Si Đinpingom na Baliju, ali će, prema tvrdnjama visokih zvaničnika Bele kuće, naglasiti posvećenost Vašingtona održavanju mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu, piše Gardijan.
Samit G20 na Baliju u Indonezoji je prvi sastanak ova dva lidera licem u lice otkako je Bajden preuzeo dužnost predsednika SAD u januaru 2021.
Samit se održava u jeku rastućih tenzija oko Tajvana, samoupravne demokratije koju Kina smatra svojom teritorijom i obećanjem Pekinga da će se „ponovno ujediniti“, i to silom ako bude potrebno.
Bajden će izložiti američke prioritete u vezi sa “provokativnim” vojnim akcijama Kine u blizini Tajvana, rekao je jedan od zvaničnika Bele kuće, navodi Gardijan, dodajući da je glavni cilj samita da se “smanje nesporazumi i pogrešne percepcije”.
Povećana saradnja SAD i Kine ne bi nužno dovela do suštinskog napretka u „težim pitanjima“ kao što je Tajvan, rekao je taj zvaničnik, dodajući da je cilj da se “pronađu načini da se komunicira“ o tim težim oblastima.
Ipak, ne očekuje se da će Bajden i Si, koji su poslednji put razgovarali u septembru telefonom, napraviti diplomatski iskorak, već će umesto toga pokušati da „resetuju” odnose između Vašingtona i Pekinga.
Zvaničnik iz Bele kuće je rekao da Bajden ima podršku „saveznika i partnera“ u regionu, uključujući ključne saveznike Japan i Južnu Koreju.
Gardijan podseća da je Kina izazvala žestoke kritike u avgustu nakon što je održala vojne vežbe kod obale Tajvana kao odgovor na posetu Nensi Pelosi, predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa, tom ostrvu.
U septembru, Bajden je rekao da će američke snage braniti Tajvan u slučaju kineske invazije – što je njegova najeksplicitnija izjava o tom pitanju do sada – što je izazvalo još jedan ljutiti odgovor Pekinga.
Odnosi između supersila su pali na najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija, poremećeni rastućim tenzijama oko pitanja u rasponu od Hongkonga i Tajvana do Južnog kineskog mora, prinudne trgovinske prakse i američkih ograničenja kineske tehnologije, piše Gardijan.
Bajden, podstaknut vojnim prodorom u Ukrajini i demokratskim zadržavanjem američkog Senata, rekao je uoči samita da on i Si treba da postave „crvene linije“ u svom odnosu.
Bajden je održao pet telefonskih i video poziva sa Sijem od početka 2021. godine, ali razgovori u ponedeljak biće njihovi prvi lični razgovori od 2017, kada je Bajden bio potpredsednik Baraka Obame.
Poslednji američki predsednik koga je Si sreo lično bio je Donald Tramp 2019.
„Znam Si Đinpinga, on poznaje mene“, rekao je Bajden tokom vikenda, dodajući da su uvek imali „direktne razgovore“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.