Predsednik SAD Džozef Bajden putuje danas u Viskonsin da bi obznanjivanjem novog plana olakšanja duga za studentske kredite, od kojeg bi koristi trebalo da ima 30 miliona ljudi, pridobio mlađe ljude u sklopu kampanje za novi predsednički mandat – manje od nedelju dana otkako je na stranačkim predizborima u ovoj saveznoj državi 48.000 ljudi odbilo da ga direktno podrži.
Na predizborima, na kojima se bira predsednički kandidat demokrata za izbore u novembru, oni nisu zaokružili Bajdena već opciju „nemam instrukcije“. Broj onih koji je to učinio duplo je veći od Bajdenove tanušne margine s kojom je na predsedničkim izborima 2020. godine odneo pobedu nad republikancem Donaldom Trampu u Viskonsinu.
Bajden i Tramp će se po svoj prilici ponovo ogledati u novembru.
Tramp je u Viskonsinu, takođe na stranačkim predizborima, doživeo sličnu situaciju: gotovo 119.000 republikanaca nije htelo da podrži njega kao pretpostavljenog nosioca stranačke kandidature na izborima, već su glasali za druge pretendente na tu titulu.
Međutim, Bajdenovi rezultati su uzdrmali demokrate, jer se njemu slično desilo u Mičigenu i Minesoti, a one se, kao i Viskonsin, smatraju državama koju su „bojno polje“ na izborima, jer ni republikanci ni demokrate tamo nemaju jasnu većinu među glasačima.
Bajden je doživeo eroziju koalicije u glasačkoj bazi koja ga je dovela na vlast ponajviše zbog rata u Gazi, jer mlađi glasači ne podržavaju Bajdenovu stalnu podršku Izraelu u njegovoj vojnoj operaciji na toj palestinskoj teritoriji koja je dovela do ogromnih razaranja i velikih civilnih država među Palestincima.
Deo mlađih glasača je nestrpljiv i zbog neuspeha ranijih Bajdenovih pokušaja da olakša teret dugova za studentske kredite. Naime, njegov prvi plan oprosta tih dugova osujetio je prošle godine američki Vrhovni sud.
Otada ministarstvo obrazovanja priprema zamenski plan, i mada se ne očekuje da će ta pravila stupiti na snagu kad Bajden dođe u Viskonsin, očekuje se da će on saopštiti ko će imati koristi od njega – što bi mu moglo pomoći da ponovo pridobije mlade glasače.
Bajden će detalje objaviti večeras u gradu Medison, administrativnom i univerztetskom centru Viskonsina, a u okrugu Dejn, u kojem se Medison nalazi, čak 15 odsto demokrata je na predizborima zaokružilo opciju „nemam instrukcije“.
Predstavnici demokrata u Viskonsinu upozoravaju da nisu samo mladi ti koji se bune protiv izraelskog rata protiv Hamasa u Gazi. Prema rečima poslanika u Predstavničkom domu Kongresa SAD Marka Pokana, koji dolazi iz Medisona, ovo pitanje je bilo najistaknutije na čak pet okupljanja građana po gradskim kućama u ruralnim područjima okruga Dejn.
„Iznenađen sam intenzitetom zanimanja za pitanje Gaze koje ne dolazi od studenata iz Medisona već od starijih glasača iz ruralnih područja“, rekao je Pokan i ukazao da broj glasova „bez instrukcije“ pokazuje da u Viskonsinu vlada zabrinutost, i da Bajden time mora da se pozabavi.
Pokan je izjavio da će sa njim i lično popričati večeras, „čisto da se obezbedi da on zna da bi, ako problema bude bilo, taj problem mogao doći iz Viskonsina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.