Predsednički kandidat Demokratske stranke SAD Džo Bajden je rekao da ako on bude u novembru izabran za američkog lidera, neće dozvoliti da mir u Severnoj Irskoj postane „žrtva Bregzita“.
On je rekao da svaki trgovinski sporazum Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država mora da „zavisi“ od poštovanja „Sporazuma na Veliki petak“.
Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Dominik Raab je tokom posete Vašingtonu pokušavao da umiri američke političare u vezi s najnovijim događajima oko Bregzita.
Državni sekretar SAD Majk Pompeo je rekao da veruje da će Ujedinjeno Kraljevstvo „sve dobro uraditi“. S druge strane, Nensi Pelosi, predsedavajuća Predstavničkog doma američkog Kongresa, je naglasila da „nema šanse“ da trgovinski sporazum SAD i Ujedinjenog Kraljevstva prođe u Kongresu ako Ujedinjeno Kraljevstvo krši međunarodne sporazume, potkopavajući „Sporazum na Veliki petak“.
Nakon sastanka s Raabom Pelosi je rekla da se ne sme dozvoliti da izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU „ugrozi“ mir u Severnoj Irskoj.
Ona je dodala da će Donji dom Kongresa, koji je trenutno pod kontrolom njenih demokrata, braniti „Sporazum na Veliki petak“ iz 1998. kao „svetionik nade za miroljubive ljude širom sveta“.
Bajden, koji će u novembru ući u predsedničku trku sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, objavljivao je tvitove.
Bregzit je visoko na agendi sastanaka u Vašingtonu nakon što je u prvom krugu glasanja predlog zakona o unutrašnjem tržištu ranije ove nedelje dobio podršku u Donjem domu britanskog parlamenta.
Zakon bi britanskoj vladi dao ovlašćenja da krši delove sporazuma o Bregzitu, koji je britanski premijer Boris Džonson postigao sa EU u oktobru prošle godine.
On je sada na dodatnoj analizi u Donjem domu, a potrebno je i da bude usvojen u Gornjem domu britanskog parlamenta.
Ako zakon stupi na snagu, njime bi bilo prekršeno međunarodno pravo, što je prošle nedelje izazvalo burne reakcije aktera u SAD.
Četvoro kongresmena je u utorak, takođe, uputilo slično upozorenje, rekavši da će trgovinski sporazum Ujedinjenog Kraljevstva i SAD biti blokiran ukoliko Ujedinjeno Kraljevstvo ne uspe da sačuva blagodeti „Sporazuma na Veliki petak“.
Oni su u pismu koje su uputili Džonsonu naveli da planovi da se ministrima daju ovlašćenja da krše delove sporazuma o povlačenju Ujedinjenog Kraljevstva iz EU bi imali „ozbiljne posledice za ‘Sporazum na Veliki petak’ i širi proces očuvanja mira na ostrvu Irska“.
„Zato apelujemo na vas da odustanete od svih i bilo kakvih zakonski spornih i nefer napora da se krši Protokol o Severnoj Irskoj u okviru sporazuma o povlačenju i nastojite da osigurate da pregovori o Bregzitu ne potkopavaju višedecenijski napredak u uspostavljanju mira u Severnoj Irskoj“, dodaje se u pismu koje su potpisali kongresmeni iz redova demokrata Eliot Endžel, Ričard Nil i Bil Kiting, koji svi predsedavaju komitetima u Predstavničkom domu Kongresa SAD, kao i kongresmen republikanac Piter King.
Međutim, upitan o predlogu zakona na zajedničkoj konferenciji za novinare Ujedinjenog Kraljevstva i SAD, Pompeo je rekao: „Verujemo Ujedinjenom Kraljevstvu, poznajemo složenost situacije, imam veliko poverenje da će oni ovo uraditi kako treba“.
Raab je rekao da „pretnja za ‘Sporazum na Veliki petak’ potiče od toga što EU politizuje ovo pitanje“.
On je branio predlog zakona kao „preventivnu i proporcionalnu meru“, dodajući da „ono što ne možemo da dozvolimo jeste da EU teži da uspostavi granicu u Irskom moru između Severne Irske i Britanije“.
Na ranije pitanje o pismu američkih političara, Džonson je odgovorio: „Smatram da kada budu razumeli šta pokušavamo da uradimo, deliće našu ambiciju i zabrinutost, a to je zaštita mirovnog procesa“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.