Odlazeći američki predsednik Džozef Bajden održao je u sredu uveče poslednje zvanično obraćanje u svom mandatu iz Bele kuće. U govoru je upozorio na opasnosti „oligarhije“ i „gomilanja neograničene moći u rukama bogatih“. Njega će u ponedeljak, 20. januara, na toj poziciji zameniti Donald Tramp.
Poslednje obraćanje naciji počeo je komentarom na vest o sporazumu između Izraela i Hamasa o prekidu vatre. Ponovio je da je „njegova administracija postigla sporazum“ o kojem je govorio u maju ove godine, prenosi Glas Amerike (VOA).
„Ali primenjivaće ga sledeća administracija i zato sam rekao da moji saradnici budu u kontaktu sa novom administracijom“, poručio je Bajden, samo nekoliko sati pošto je Tramp zasluge za sporazum pripisao sebi.
Podsetimo, Izrael i Hamas su postigli dogovor o prekidu vatre i razmeni izraelskih talaca za palestinske zatvorenike, koji bi trebalo da počine sa primenom u nedelju.
„Danas se u Americi stvara oligarhija u obliku ekstremnog bogatstva, moći i uticaja i to preti našoj demokratiji, našim pravima i slobodama“, upozorio je Bajden.
Nije spomninjao imena, ali je mislio na Ilona Maska, Marka Zakerberga i Džefa Bezosa, ukazujući da su njihov novac i uticaj na politiku velika pretnja američkoj demokratiji, piše Dojče vele.
Mask i Zakerberg, koji kontrolišu uticajne mreže Iks, Fejsbuk i Instagram, te gazda Amazona Džef Bezos će, prema najavama, sedeti u prvom redu uz najbliže Trampove ljude na inauguraciji u ponedeljak.
Mask je u Trampovu kampanju uložio sto miliona dolara, a ni Zakerberg i Bezos nisu štedeli, te su se pojavljivali u Trampovom privatnom klubu na Floridi.
Citirajući izjavu Dvajta Ajzenhauera o „zabrinjavajućem usponu vojno-industrijskog kompleksa“, aktuelni predsednik Bajden je dodao da je zabrinut zbog „uspona tehnološko-industrijskog kompleksa koji takođe može biti opasan po zemlju“.
Bajden je oglasio signal za uzbunu u trenutku kada su se neki od najbogatijih ljudi u Americi i vlasnici tehnoloških giganata okupili oko Trampa, ali nikoga nije pominjao po imenu.
Demokrata, koji je za više od 50 godina karijere u politici bio i senator, potpredsednik i predsednik SAD, u poslednjem zvaničnom obraćanju govorio je o teškom periodu kada je došao na vlast tokom pandemije kovida, ali i oporavku ekonomije koji je usledio.
„Biće potrebno vreme da bi se osetili efekti svega što smo uradili, ali seme je zasađeno i plodovi će se videti u narednim decenijama“.
Bajden je istakao da je tokom njegovog mandata usvojen „najznačaniji zakon o bezbednosti oružja u proteklih 30 godina“, kao i važni propisi u domenu klimatskih promena tako da „više ne mora da se bira između ekonomskog napretka i klimatskih promena“. Ali, kako je rekao, ne sme se dozvoliti da se „zarad profita ukidaju regulative koje su važne za budućnost“.
Upozorio je na „opasnosti veštačke inteligencije“ ako se ne reguliše ta oblasti. Takođe je kritikovao to što su društvene mreže ukinule proveru činjenica.
Bajden se osvrnuo i na unutrašnju politiku i poručio da se moraju čuvati sve institucije: od predseničke, preko Kongresa, sudova, slobodnih medija, i da institucije treba da se suprotstave „neograničenoj moći“ u narednim godinama.
Pozvao i da se promeni ustav tako da ukine neograničeni predsednički imunitet za dela koja su počinjena na dužnosti. Vrhovni sud je u slučaju optužnice protiv Donalda Trampa zbog upada njegovih pristalica u Kapitol 6. januara 2021. presudio da on ima delimični imunitet od krivičnog gonjenja.
Bajden je na kraju govora poručio da će biti aktivan u političkom životu i nakon završetka mandata. Pored Haris i njenog supruga Daga Emhofa, Bajdenov govor u Ovalnoj sobi pratili su njegova supruga Džil, sin Hanter i drugi članovi porodice, prenosi RTS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.