Bajden postavio jedan rekord u modernoj istoriji SAD: "Amerika je igrađena na mogućnosti druge šanse" 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Predsednik SAD Džoyef Bajden je ublažio kazne za oko 1.500 ljudi koji su pušteni iz zatvora i stavljeni u kućni pritvor tokom pandemije koronavirusa i pomilovao 39 Amerikanaca osuđenih za nenasilne zločine što je najveći jednodnevni čin pomilovanja u modernoj američkoj istoriji, piše AP.

Odluka najavljena danas odnosi se na osobe koje su služile kaznu kućnog zatvora najmanje godinu dana nakon što su puštene na slobodu.

Zatvori su bili jedinstveno loši za širenje virusa, a neki zatvorenici su delimično pušteni da bi se zaustavilo širenje pandemije. U jednom trenutku, 1 od 5 zatvorenika je imao kovid 19, prema podacima koje vodi Asošiejted pres.

Bajden je rekao da ćenastaviti da razmatra molbe za pomilovanje.

Bivši američki predsednik Barak Obama je na drugom mestu po broju činova pomilovanja u jednom danu sa 330, neposredno pre nego što je napustio funkciju 2017.

„Amerika je izgrađena na mogućnosti druge šanse“, rekao je Bajden u saopštenju.

„Kao predsednik, imam veliku privilegiju da pružim milost ljudima koji su pokazali kajanje i rehabilitaciju, vraćajući Amerikancima priliku da učestvuju u svakodnevnom životu i doprinose svojim zajednicama, i preduzimam korake da se uklone razlike u kazni za nenasilne prestupnike, posebno oni koji su osuđeni za krivična dela narkotika“.

Pomilovanje je usledilo nakon što je Bajden pomilovao svog sina Hantera, koji je procesuiran za zločine protiv oružja i poreza. Bajden je pod pritiskom zagovaračkih grupa da pomiluje široke slojeve ljudi, uključujući i one koji su osuđeni na smrt, pre nego što Trampova administracija preuzme vlast u januaru.

On takođe vaga da li da izda preventivna pomilovanja onima koji su istraživali Trampove napore da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020. i suočavaju se sa mogućom odmazdom kada preuzme dužnost.

Oni koji su pomilovani danas osuđeni su za nenasilne zločine poput droga, rekli su advokati Bele kuće. Oni uključuju ženu koja je vodila timove za hitne slučajeve tokom prirodnih katastrofa; crkvenog đakona koji je radio kao savetnik za bolesti zavisnosti i savetnik za mlade; student doktorskih studija molekularnih bionauka; i odlikovani vojni veteran.

Predsednik je prethodno izdao 122 olakšice i 21 druga pomilovanja. Takođe je pomilovao one koji su osuđeni za upotrebu i jednostavno posedovanje marihuane i pomilovao bivše pripadnike američke vojske osuđene za kršenje sada ukinute vojne zabrane homoseksualnog seksa po pristanku.

Neki se zalažu za to da Bajden ublaži kazne federalnim osuđenicima na smrt. Njegov državni tužilac, Merik Garland, pauzirao je federalna pogubljenja. Bajden je tokom predizborne kampanje 2020. rekao da želi da ukine smrtnu kaznu, ali to nikada nije učinio, a sada, kada se Tramp vratio na funkciju, verovatno će se pogubljenja nastaviti.

Tokom svog prvog mandata, Tramp je predsedavao neviđenim brojem saveznih pogubljenja, izvršenih tokom vrhunca pandemije.

Predsednik SAD ima moć da pomiluje, pri čemu se osoba oslobađa krivice i kazne, ili da ublaži kaznu, čime se smanjuje ili eliminiše kazna, ali ne oslobađa krivica. Uobičajeno je da predsednik daje milost na kraju svog mandata, koristeći moć kancelarije da izbriše evidenciju ili okonča zatvorske kazne.

Pre nego što je pomilovao svog sina, Bajden se više puta obavezao da to neće učiniti. On je u izjavi u kojoj je obrazložio promenu stava rekao da je tužilaštvo zatrovano politikom.

Odluka je podstakla zagovornike krivičnog pravosuđa i zakonodavce da izvrše dodatni javni pritisak na administraciju da koristi tu istu moć za obične Amerikance.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari