Američkom predsedniku Džozefu Bajdenu ostalo je još samo dva meseca na toj funkciji, a zbog svojih poteza prethodnih dana, ali i onih koje planira da uradi, čini se da je odlučan u tome da učini sve kako bi pomogao Ukrajini da nastavi borbu protiv ruske agresije pre nego što ga na mestu predsednika SAD zameni Donald Tramp.
Poznato je da je Tramp nebrojeno puta kritikovao Bajdenovu pomoć Ukrajini. To je podstaklo zabrinutost kod demokrata, ali i ostalih ukrajinskih saveznika za budućnost podrške Sjedinjenih Američkih Država predsedniku Ukrajine Volodomiru Zelenskom, pogotovo sada kada će republikanci pod kontrolom imati Belu kuću, Senat i Predstavnički dom.
Tramp insistira na tome da može da zaustavi rat u Ukrajini za jedan dan, a govorio je ranije da predsednik Rusije Vladimir Putin nikada ne bi napao Ukrajinu da je on ostao na funkciji predsednika SAD.
Podsetimo na prošlogodišnju izjavu novoizabranog američkog predsednika Rojtersu da će Kijev možda morati da ustupi teritorije za postizanje mirovnog sporazuma sa Rusijom. To je Kijev odmah odbio.
Tu je i Trampov potpredednik, američki senator Džej D. Vens, jedan od najglasnijiih kritičara američke pomoći Ukrajini. On smatra da bi sredstva namenjena Ukrajini trebalo utrošiti na prioritete unutar SAD:
Zbog svega navedenog, Bajden, smatraju stručnjaci i mediji, užurbano radi na tome da što više finansijske i vojne pomoći obezbedi Ukrajini.
Najnovija vest je da aktuelni američki predsednik planira da otpiše deo ukrajinskog duga nastalog kroz ekonomsku pomoć u iznosu od oko 4.65 milijardi dolara.
Podsetimo, dodatni paket bezbednosne pomoći vredan 61 milijardu dolara, koji je Kongres dodelio Ukrajini u aprilu, uključivao je oko 10 milijardi dolara ekonomske pomoći kao zajam.
Uslovi tadašnje ponude omogućili su Bajdenu da oprosti do 50 posto tog zajma. Iako Kongres ima mogućnost poništiti predsednikov zahtev, ipak se očekuje podrška američkih zakonodavaca za otpis tog duga.
Bajden je obećao isporučiti preostalih šest milijardi dolara dodeljene pomoći Ukrajini pre Trampove inauguracije.
Prethodno je odobrio Ukrajini isporuku protivpešadijskih mina. U kombinaciji sa drugom američkom municijom i raketama to bi Ukrajincima moglo da pomogne u usporavanju ruskog napredovanja ka istoku Ukrajine.
Vašington je snadbevao Ukrajinu protivtenkovskim minama, ali dodavanje protivpešačkih mina ima za cilj da smanji napredovanje ruskih kopnenih trupa, naveo je jedan američki zvaničnik za Rojters.
Ova užurbana pomoć Ukrajini krenula je od šok vesti iz Amerike. Naime, nakon dugog odbijanja molbi Zelenskog da mu SAD omogući da američkim raketama ATACMS gađa duboko u teritoriju Rusije, Bajden je konačno rekao – može.
Ova Bajdenova dozvola ipak ima granicu. Ukrajinske snage mogu da ih koriste unutar ruskog pograničnog regiona Kursk, gde su Ukrajinci upali u avgustu i gde se i dalje vode borbe.
Ceo svet komentariše poslednje poteze Bajdena kada se radi o Ukrajini. Mnogi pričaju o odgovoru Rusije nuklearnim oružjem nakon što je Putin ažurirao rusku nuklearnu doktrinu, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova preti da će ulazak Ukrajine u NATO imati posledice po ceo svet…
Ostaje nam još dva meseca da gledamo kako Bajden pomaže Ukrajini, a potom da budemo svedoci toga na koji način će Tramp da se postavi pred Kijevom i Moskvom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.