Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden, koji je izbornu kampanju vodio kao protivnik smrtne kazne, obustavio je savezna pogubljenja kad je preuzeo dužnost u januaru 2021. godine.
Bajden je za 37 od 40 saveznih zatvorenika osuđenih na smrt preinačio kazne u doživotni zatvor bez mogućnosti pomilovanja, u poslednjim potezima pre nego što 20. januara preda vlast novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu.
Bajdenov potez ugroziće Trampov plan da ubrza pogubljenja. Za razliku od izvršnih naloga, predsednikov naslednik ne može poništiti odluke o pomilovanju, prenosi Al Jazeera Balkans.
Tramp je pokrenuo savezna pogubljenja nakon gotovo 20-godišnje pauze tokom svog prvog mandata od 2017. do 2021. godine.
Bajden, koji je izbornu kampanju vodio kao protivnik smrtne kazne, obustavio je savezna pogubljenja kad je preuzeo dužnost u januaru 2021. godine.
Poslednjih sedmica suočio se s pritiskom demokrata, protivnika smrtne kazne i verskih vođa poput pape Franje da pre odlaska ublaži smrtne kazne saveznim osuđenicima.
“Da ne bi bilo zabune: osuđujem ove ubice, žalim za žrtvama njihovih dela vrednih prezira i bolujem zbog svih porodica koje su pretrpele nezamisliv i nepopravljiv gubitak”, saopštio je Biden.
“No, vođen svojom savešću i svojim iskustvom […] uvereniji sam nego ikad da moramo zaustaviti primenu smrtne kazne na saveznom nivou. Nastupajući u dobroj veri, ne mogu se povući i dopustiti novoj administraciji da nastavi s pogubljenjima koja sam zaustavio”, dodao je Bajden.
Pomilovanja i ublažavanje kazne
Bajden je ranije ovog meseca ublažio kazne za gotovo 1.500 ljudi i pomilovao još 39 osuđenih za nenasilne zločine.
Bajden je izdao i potpuno i bezuslovno pomilovanje za svog sina Hantera, nakon što je više puta rekao da to neće uraditi. Hanter Bajden priznao je krivicu za porezne prekršaje i osuđen je zbog optužbi povezanih s vatrenim oružjem.
Odluka od ponedeljka ne odnosi se na slučajeve terorizma ili masovnih ubistava motivisanih mržnjom.
Odluka ne obuhvata trojicu najpoznatijih muškaraca koji čekaju smrtnu kaznu – Džohara Carnajeva, osuđenog za učestvovanje u bombaškom napadu na cilj maratona u Bostonu 2013. godine; Dilana Rufa, osuđenog za pucnjavu u afričkoj metodističkoj episkopalnoj crkvi Emanuel u Čarlstonu u Južnoj Karolini 2015. i Roberta Bouersa, osuđenog za masovnu pucnjavu u sinagogi Drvo života u Pitsburgu 2018. godine.
Sva trojica su podnela žalbe na kazne koje moraju biti razrešene pre određivanja datuma pogubljenja, u procesima koji mogu trajati godinama.
Bajdenova odluka ne utiče ni na gotovo 2.200 zatvorenika osuđenih na smrt na državnim sudovima jer nema ovlašćenja nad takvim pogubljenjima.
Predsednici obično donose odluke o pomilovanjima pred kraj svog mandata.
Ured državnog tužioca za pomilovanja, unutar Ministarstva pravosuđa, primio je gotovo 12.000 zahteva za pomilovanje tokom Bajdenovog mandata, prema popisu advokata za pomilovanja.
Predsednik je do 9. decembra izdao 161 odluku koja se odnosi na 26 pomilovanja i 135 ublažavanja kazne.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.