džozef bajden i riši sunak u belfastuFoto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN / POOL

Američki predsednik Džozef Bajden rekao je novinarima u Severnoj Irskoj da je „ovde da sasluša“, kada se sastao sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom u jednom hotelu u centralnom Belfastu.

Bajden se suočio sa gomilom pitanja novinara, uključujući i to da li ima poruku za severnoirske političke stranke i zašto tokom boravka u Ujedinjenom Kraljevstvu neće razgovarati o trgovinskom sporazumu, prenosi Gardijan.

Susrevši se sa Sunakom na vrhu stepenica Grand central hotela, Bajden je rekao: „odličan pogled odavde“.

Sunak je, smešeći se, sedeo za stolom sa američkim predsednikom dok su razgovarali uz čaj.

Kako navodi Gardijan, Bajdenova izjava „ovde sam da saslušam“ je najverovatnije namenjena tome da se ublaži zabrinutost unionista da je on tu došao zato da bi im držao predavanja.

Prethodno je Amanda Slout, specijalna pomoćnica Bajdena i viši direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost, izjavila da on „nije anti-Britanac“, u odgovor na optužbe bivše liderke severnoirske Demokratske unionističke partije (DUP) Alrene Foster da američki predsednik „mrzi Veliku Britaniju“.

Samo nekoliko sati pošto je stigao u Belfast, svrhu Bajdenove kratke posete Severnoj Irskoj su u pitanje doveli unionisti koji više od godinu dana bojkotuju aranžmane o podeli vlasti u Severnoj Irskoj.

Na brifingu u Belfastu, Amanda Slout je porekla da je Bajden zbog svog irskog porekla pristrasan protiv Britanije u vezi sa kontinuiranim zastojem oko decentralizovane vlade u Stormontu, severnoirskom parlamentu.

Bajdenov put u Belfast je obeležen spekulacijama o razmiricama između Bele kuće i Dauning strita o prirodi predsedničke posete koja je svedena na pola dana, dok će tri dana provesti u Irskoj.

Kako je ranije najavio Gardijan, Bajden je „zamahnuo velikom finansijskom šargarepom“ ispred DUP u pokušaju da ih ubedi da se vrate u Stormont, uz nagoveštaj udvostručenja napora da se privuku američke investicije u Severnu Irsku ako podela vlasti u parlamentu ponovo bude uspostavljena.

Svoj govor u novootvorenom kampusu univerziteta Alster u Belfastu povodom obeležavanja 25. godišnjice Sporazuma na veliki petak Bajden je počeo podsetivši se da je posetio Belfastu 1991.

Rekao je da mu je bila čast što je nedavno ugostio političare iz Severne Irske u Beloj kući i da mu je drago što ih danas ponovo vidi.

Govoreći o Sporazumu na Veliki petak, istakao je da su bile potrebne „duge, teške godine rada“ da bi se do njega stiglo i odao počast nekim od severnoirskih političara iz tog perioda.

„U to vreme mirna budućnost je delovala tako daleko“, rekao je.

Kako je dodao, kada je prvi put došao u Severnu Irsku kao mlad sentor, mir nije delovao realistično.

Odao je poštu senatoru Džordžu Mičelu, koji je predvodio pregovore koji su doveli do Sporazuma na Veliki petak.

Kako je rekao, to je bio jedan od sjajnih primera u istoriji da je „prava osoba bila na pravom poslu u pravo vreme“.

„Američki narod je bio sa vama na svakom koraku tog puta. U Americi postoji veliki broj ljudi koji je investirao u ono što se događa ovde i kojima je veoma stalo do toga što se ovde dešava“, istakao je Bajden.

„Podrška narodu Severne Irske i zaštita mirovnog procesa je prioritet za Amerikance“, rekao je.

Kako je dodao, Amerika je sada veoma podeljena.

„Ali podrška Severnoj Irskoj je nešto što ujedinjuje Vašington i Ameriku“.

Kako je istakao, Belu kuću je dizajnirao Irac.

„Vaša istorija je naša istorija. A, što je još važnije, vaša budućnost je budućnost Amerike“, rekao je predsednik SAD.

Naglasio je da Severna Irska predstavlja „nezapamćenu ekonomsku mogućnost“ za SAD i istakao da „brojne da brojne američke firme žele da dođu ove i da investiraju“.

Prešavši na temu podele vlasti, Bajden je rekao da se nada da nije „previše arogantno“ od njega ako kaže da su „demokratske institucije“ ustanovljene Sporazumom na Veliki petak od ključnog značaja za budućnost Severne Irske.

Kako je dodao, odluka o ponovnom uspostavljanju podele vlasti je odluka „koju vi treba da donesete, a ne ja“.

„Nadam se da će skupština i izvršna vlast uskoro biti ponovo uspostavljeni. To je presuda koju vi treba da donesete, i nadam se da će se to desiti, zajedno sa institucijama koje olakšavaju odnose sever/jug i istok/zapad, a sve su to vitalni delovi Sporazuma na Veliki petak“, poručio je Bajden na kraju svog obraćanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari