Britanski kralj Čarls III. podržava istragu o vezi između britanske monarhije i ropstva, saopštila je Bakingemska palata u četvrtak, nakon novinskog izveštaja o dokumentu koji pokazuje istorijsku vezu kralja sa transatlantskim trgovcem robljem, prenosi Jutarnji list.
Gardijan je objavio priču o dokumentu koji je otkrila istoričarka Bruk Njuman.
U njemu se navodi da je 1689. godine kralj Vilim III. dobio 1.000 funti akcija u Kraljevskoj afričkoj kompaniji (RAC) koja je bila uključena u transport stotina hiljada robova iz Afrike u Ameriku.
Novootkriveni dokument nosi potpis Edvarda Kolstona, magnata trgovine robljem čija je biografija postala nadaleko poznata nakon što su demonstranti srušili njegovu statuu u Bristolu i bacili je u luku tokom protesta Black Lives Matter 2020.
„Njegovo veličanstvo ovu stvar shvata veoma ozbiljno“, navodi se u saopštenju Bakingemske palate.
Pitanje veza Britanske imperije sa ropstvom i pozivi na moguće reparacije od monarhije sve su češći na Karibima, gde Čarls ostaje na čelu niza zemalja, uključujući Jamajku i Bahame.
Bakingemska palata je najavila da će Kraljevsko domaćinstvo pomoći u podršci nezavisnom istraživačkom projektu koji će istraživati veze između monarhije i ropstva tokom kasnog 17. i 18. veka i omogućiće pristup Kraljevskoj kolekciji i Kraljevskom arhivu.
Palata je izdvojila govor koji je Čarls održao liderima Komonvelta prošlog juna, kada je rekao: „Ne mogu da opišem dubinu svoje lične tuge zbog patnje tolikog broja ljudi dok nastavljam da produbljujem sopstveno razumevanje trajnog uticaja ropstva“.
Bakingemska palata očekuje da će istraživanje biti završeno „u septembru 2026. godine“.
Britanski trgovci su od 1662. do 1807. prevezli skoro 50 odsto ukupnog broja afričkih robova u Ameriku, otprilike 3,4 miliona njih, prema podacima Britanske nacionalne biblioteke.
Britanija je zabranila trgovinu robljem 1807.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.