Bande u Švedskoj regrutuju decu da ubijaju za njihFoto: Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia

U Švedskoj bande na aplikacijama za komunikaciju regrutuju decu premladu da bi bila procesuirana kao plaćene ubice.

„Brate, jedva čekam svoju prvu žrtvu“, napisao je 11-godišnji švedski dečak na Instagramu. „Ostani motivisan, doći će i to“, odgovorio je njegov 19-godišnji kontakt s bandama.

Ponudio je detetu 150.000 kruna (13.680 dolara) da izvrši ubistvo, kao i odeću i prevoz do mesta zločina, pokazala je prošle godine policijska istraga u pokrajini Varmland, prenosi AFP.

U ovom slučaju četvorica muškaraca uzrasta od 18 do 20 godina optužena su za vrbovanje četvorice maloletnika u uzrasta od 11 do 17 godina za činjenje krivičnih dela. Svi su uhapšeni pre izvršenja.

Tokom istrage pronađeno je mnoštvo fotografija koje su si mladići slali, na kojima poziraju s oružjem, golih stomaka ili s maskama. Na ispitivanju u policiji pomenuti 11-godišnjak rekao je da je poruku napisao kako bi izgledao kul i da bi svima pokazao da je neustrašiv, prenosi Index.

Ovaj slučaj nije jedini. Švedska se poslednjih godina bori s porastom broja pucnjava i bombaških napada širom zemlje, povezanih s bandama koje se sukobljavaju oko kontrole tržišta narkotika.

Prošle godine 53 osobe ubijene su u pucnjavama, sve više u javnosti, a umiru i slučajni prolaznici.

Vođe švedskih bandi deluju iz inostranstva preko posrednika, koji koriste aplikacije za šifrirane poruke kao što su Telegram, Snapchat i Signal za regrutovanje tinejdžera mlađih od 15 godina, ispod uzrasta za krivičnu odgovornost.

„Organizovali su svojevrsno tržište rada gde se misije objavljuju na forumima, a osobe koje prihvataju zadatke sve su mlađe“, rekao je Johan Olson, šef Odeljenja za nacionalne operacije (NOA) švedske policije.

Sve uključene osobe komuniciraju samo preko interneta, rekao je za AFP profesor kriminologije na Univerzitetu Stokholm Sven Granat. Drugi zapošljavaju ličnim kontaktom, tražeći decu koja se motaju u njihovom okruženju.

Broj osumnjičenika mlađih od 15 godina povezanih s ubistvima u Švedskoj porastao je s 31 u prvih osam meseci 2023. na 102 u istom periodu ove godine.

Granat je rekao da regrutovan deca često imaju problema u školi, bore se s zavisnošću ili poremećajima pažnje ili su već ranijebila u problemima sa zakonom: „Uvučeni su u sukobe s kojima nemaju nikakve veze – oni su samo plaćenici“, izjavio je on.

Neka deca čak traže angažman u kriminalnom podzemlju, prema izveštaju Nacionalnog saveta za prevenciju kriminala (BRA), jer traže novac, društveno priznanje ili osećaj pripadnosti. Privlače ih brendirana odeća i obećanje beskrajne odanosti.

„Danas svako želi da bude ubica. Neverovatno je tužno videti čemu ta deca teže. Neki ‘crimfluenceri’ veličaju kriminalni stil života na TikToku“, rekao je za AFP Viktor Greve, 25-godišnji bivši član bande koji se prvi put susreo s policijom kada je imao 13 godina.

„Postoji nemilosrdno iskorišćavanje mladih“, rekao je za AFP Toni Kviroga, policijski komandant u gradu Orebrou. Kriminalci ne žele da rizikuju, rekao je Kviroga, tako štite sebe i one koji su više u komandnom lancu: „Skrivaju se iza pseudonima na društvenim mrežama i postavljaju nekoliko filtera između sebe i počinioca.“

U Orebrou volonteri patroliraju ulicama pogođenih četvrti kako bi razgovarali s mladima o rizicima ulaska u bande. Greve, koji je okrenuo leđa bandama kada je imao 22 godine, rekao je da mladi kriminalci ne očekuju da će živeti duže od 25 godina.

Prema nedavnom izveštaju BRA-a, regrutovanje dece deo je „poslovnog modela“ bandi u kojem deca regrutuju čak i mlađu decu, a kad jednom uđu u kriminal, teško ga je napustiti. Kviroga je izrazio očaj jer se policija suočava sa sukobima koji nikad ne prestaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari