Barbados postaje republika 1Foto: Pixabay / sbj04769

Karipsko ostrvo Barbados danas postaje najmlađa republika na svetu, a britansku kraljicu Elizabetu Drugu kao šefa države zameniće njena sadašnja generalna guvernerka Sandra Mason.

Ova država najpoznatija po turizmu i pop zvezdi Rijani, ima manje od 300 hiljada stanovnika, a nezavisnost od Velike Britanije, koja je vekovima vladala ostrvom stekla je 1966.

Barbados je tada postao članica Komonvelta, a britanska kraljica ostala je šefica države. Prošle godine vlada Barbadosa je najavila da namerava da postane republika do 30.novembra 2021. na 55.rođendan svoje nezavisnosti.

Ovom odlukom Barbados ipak ostaje članica Komonvelta nacija, što zemlji koja dosta zavisi i od britanskih turista dosta znači

U glavnom gradu Bridžtaunu se planiraju svečanosti povodom inauguracije prve predsednice republike, a raskid sa britanskom krunom podstakao je i propitivanje prošlosti ostrva.

Sredinom 16.veka Barbados su na kratko zauzeli Portugalci, ali su se brzo povukli. Engleski pomorac Henri Pauer se 1625. Iskrcao na ostrvo i proglasio ga engleskim posedom. Od sredine 17.veka na ostrvu počinje da se gaji šećerna trska, što dovodi do masovnog uvoza robova iz Afrike. Neuspešni ustanak robova izbija 1816. godine, a ropstvo biva ukinuto 1835.

Viševekovna britanska kolonijalna vlast i ropstvo,društvena su i politička tema na Barbadosu.

“Kao mlada devojka, kada bih čula za kraljicu, bila bih jako uzbuđena. Kako sam odrastala, počela sam se pitati što ova kraljica zapravo znači za mene i za moju zemlju. To nije imalo nikakva smisla. Biće sjajno imati predsjednicu Barbadosa”, rekla je Šaron Belami-Tompson (50) prodavačica ribe u glavnom gradu Bridžtaunu, za Al džaziru.

Aktivistkinja i osnivačica Muslimanskog udruženja Barbadosa Firhana Bulbuliasmatra da su britanski kolonijalizam i ropstvo uzrok savremene nejednakosti na ostrvu.

“Jaz u bogatstvu, mogućnost posedovanja zemlje, pa čak i pristup bankovnim kreditima, sve to ima puno veze sa strukturama izgrađenim u britanskoj vladavini. Pravi lanci ropstva su slomljeni i više ih ne nosimo, ali mentalni lanci i dalje opstaju u našem razmišljanju”, rekla je ona za Al džaziru.

Iako proglašenje republike ima podršku većine građana ostrva, neki smatraju da je ekonomija zavisna od turizma žestoko pogođena pandemijom korone, bitnija tema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari