Bašar al Asad predao najveći grad bez otpora: Šta se događa u Siriji? 1Foto: EPA-EFE/VALERY SHARIFULIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Pobunjeničke snage u Siriji napredovale su u petak u grad Alepo, koji kontroliše vlada, što je prvi put za nekoliko godina da su pobunjenici ušli u najveći grad u zemlji, piše Politico.

Grupa za praćenje Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR) sa sedištem u Velikoj Britaniji saopštila je da je pobunjenička grupa, Haiat Tahrir al-Sham, preuzela kontrolu nad „više od polovine Alepa bez ikakvog otpora“ snaga sirijskog predsednika Bašara al Asada.

Sirijske vlasti zatvorile su u subotu aerodrom u Alepu i sve puteve koji vode u grad, javio je Rojters, pozivajući se na vojne izvore.

Iznenadni napredak pobunjeničkih snaga koji je uneo novu neizvesnost u region.

Alepo nije bio napadnut od strane opozicionih snaga otkako su proterani iz istočnih susedstava 2016. godine nakon iscrpljujuće vojne kampanje u kojoj su snage sirijske vlade podržavale Rusija, Iran i njene savezničke grupe.

Ovog puta nije bilo znakova značajnijeg povlačenja vladinih snaga ili njihovih saveznika.

Umesto toga, pojavili su se izveštaji o vladinim snagama koje se povlače pred napretkom, a pobunjenici su na društvenim mrežama postavljali poruke u kojima pozivaju trupe da se predaju.

Robert Ford, koji je bio poslednji američki ambasador u Siriji, rekao je da je napad pokazao da su snage sirijske vlade „izuzetno slabe“, preneo je Asošijeted pres.

U nekim slučajevima, rekao je, izgleda da su „skoro uništeni“, rekao je.

Ovonedeljni napredak bio je među najvećim u poslednjih nekoliko godina opozicionih frakcija, na čelu sa grupom Hajat Tahrir al-Šam, i predstavljaju najintenzivnije borbe na severozapadu Sirije od 2020. godine, kada su vladine snage zauzele oblasti koje je ranije kontrolisala opozicija, navodi AP.

Rusija, ključni saveznik Asada, obećala je dodatnu vojnu pomoć kako bi pomogla u suzbijanju pobunjenika, preneo je Rojters.

Nova oprema bi navodno trebalo da počne da stiže u naredna 72 sata.

Pobunjenička ofanziva je usledila pošto su grupe povezane sa Iranom, pre svega libanski Hezbolah, koji podržava snage sirijske vlade od 2015, bile zaokupljene sopstvenim bitkama kod kuće.

Prekid vatre u dvomesečnom ratu Hezbolaha sa Izraelom stupio je na snagu u sredu, na dan kada su sirijske opozicione frakcije objavile ofanzivu.

Trinaesto godišnji građanski rat u Siriji ponovo je dobio na značaju iznenadnom pobunjeničkom ofanzivom na Alep, jedan od najvećih sirijskih gradova i drevno poslovno središte.

Ovo je prvi napad opozicije na Alep od 2016. godine, kada je brutalna vazdušna kampanja ruskih ratnih aviona pomogla sirijskom predsedniku Bašaru Asadu da povrati grad na severozapadu zemlje, piše AP. Intervencija Rusije, Irana i iranskog saveznika Hezbolaha i drugih grupa omogućila je Asadu da ostane na vlasti, unutar 70 odsto Sirije pod njegovom kontrolom.

Zašto su bitne borbe u Alepu?

Asad je u ratu sa opozicionim snagama koje traže njegovo svrgavanje već 13 godina, u sukobu koji je ubio oko pola miliona ljudi.

Oko 6,8 miliona Sirijaca je pobeglo iz zemlje, što je tok izbeglica koji je pomogao da se promeni politička mapa u Evropi podstičući antiimigrantske ekstremno desničarske pokrete.

Otprilike 30 odsto zemlje koja nije pod Asadom kontroliše niz opozicionih snaga i stranih trupa.

SAD imaju oko 900 vojnika na severoistoku Sirije, daleko od Alepa. I SAD i Izrael izvode povremene udare u Siriji protiv vladinih snaga i milicija saveznika Irana.

Turska takođe ima snage u Siriji i ima uticaj sa širokim savezom opozicionih snaga koje jurišaju na Alep.

Ove borbe „imaju potencijal da budu zaista prilično, prilično konsekventne i potencijalno promene u igri“, ako se snage sirijske vlade pokažu nesposobne da se održe, rekao je Čarls Lister, dugogodišnji analitičar za Siriju sa Instituta za Bliski istok sa sedištem u SAD.

Rizici uključuju ako borci Islamske države to vide kao otvaranje, rekao je Lister.

Robert Ford, psolednji američki ambasador u Siriji, je rekao da bi borbe u Alepu postale šire destabilizujuće ako bi uvukle Rusiju i Tursku — svaka sa svojim interesima koje treba zaštititi u Siriji — u direktne teške borbe jedne protiv drugih.

Šta znamo o grupi koja vodi ofanzivu na Alep?

SAD i UN su opozicione snage koje predvode napad na Alep – Hajat Tahrir al-Šam, poznatu pod inicijalima HTS – odavno označile kao terorističku organizaciju.

Abu Mohamed al-Golani se pojavio kao vođa ogranka Al Kaide u Siriji 2011. godine, u prvim mesecima sirijskog rata. To je bila nepoželjna intervencija za mnoge u sirijskoj opoziciji, koji su se nadali da će borbu protiv Asadove brutalne vladavine održati neokaljanom nasilnim ekstremizmom.

Golani i njegova grupa su rano preuzeli odgovornost za smrtonosne bombaške napade, obećali da će napasti zapadne snage, konfiskovati imovinu verskim manjinama i poslali versku policiju da nametnu skromno odevanje žena.

Golani i HTS su nastojali da se preoblikuju poslednjih godina, fokusirajući se na promovisanje civilne vlade na svojoj teritoriji, kao i vojne akcije, primetio je istraživač Aron Zelin.

Njegova grupa je raskinula veze sa Al Kaidom 2016. Golani se obračunao sa nekim ekstremističkim grupama na svojoj teritoriji i sve više sebe prikazuje kao zaštitnika drugih religija.

To uključuje prošlu godinu omogućavanje prve hrišćanske mise u gradu Idlibu u godinama.

Do 2018. Trampova administracija je priznala da više nije direktno ciljana na Golana, rekao je Zelin. Ali HTS je dozvolio nekim traženim naoružanim grupama da nastave da deluju na svojoj teritoriji.

Kakva je istorija Alepa u ratu?

Na raskrsnici trgovačkih puteva i carstava hiljadama godina, Alepo je jedan od centara trgovine i kulture na Bliskom istoku.

Alep je pre rata bio dom za 2,3 miliona ljudi. Pobunjenici su zauzeli istočnu stranu grada 2012. godine i postao je najponosniji simbol napredovanja naoružanih opozicionih frakcija.

Vladine snage su 2016. uz podršku ruskih vazdušnih napada zauzele grad. Ruske granate, projektili i sirove bombe – kanisteri sa gorivom ili drugi kontejneri napunjeni eksplozivom i metalom – metodično su sravnjivali sa zemljom stambene kvartove.

Izgladneli i pod opsadom, pobunjenici su te godine predali Alep.

Ulazak ruske vojske bio je prekretnica u ratu, omogućavajući Asadu da ostane na teritoriji koju je držao.

Ove godine, izraelski vazdušni napadi u Alepu pogodili su, između ostalog, skladišta oružja Hezbolaha i sirijske snage, navodi nezavisna grupa za praćenje. Izrael retko priznaje napade na Alep i druga područja Sirije pod kontrolom vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari