Pozivajući se na vojna dokumenta do kojih je došao, britanski javni servis BBC naveo je da su pripadnici jedne jedinice britanskih specijalnih snaga 2010. i 2011. godine nezakonito ubili 54 osobe u južnoj avganistanskoj provinciji Helmand i da je bivši šef SAS znao za ta ubistva, ali da tokom istrage nije prosledio dokaze.
Laburisti su pozvali na istragu tvrdnji da je jedinica SAS više puta ubijala nenaoružane muškarce i zarobljenike, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Sve nove optužbe o ponašanju pripadnika britanskih specijalnih snaga u Avganistanu biće istražene, rekao je ministar oružanih snaga Velike Britanije Džejms Hepi, istakavši da „niko, ma koliko poseban, ne dobija poštedu od zakona“.
U svom izveštaju BBC navodi da je bivši šef britanskih specijalnih snaga Mark Kerleton Smit obavešten o navodnim protivpravnim ubistvima, ali nije prosledio dokaze Kraljevskoj vojnoj policiji, čak ni kada je ona počela istragu ubistava.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da su britanske trupe „hrabro i profesionalno služile u Avganistanu“ i da izveštaj BBC-ja „dolazi do neopravdanih zaključaka na osnovu navoda koji su već potpuno istraženi“.
Ministarstvo je, takođe, navelo da je ponašanje britanskih trupa u Avganistanu provereno tokom dve nezavisne istrage i da ni u jednoj nije otkriveno dovoljno dokaza za podizanje optužnice.
Dodaje se da je „insinuiranje da je stanje drugačije neodgovorno, netačno i naše hrabre oružane snage dovodi u opasnost i na terenu i kada je u pitanje reputacija“, a dodaje se da Ministarstvo odbrane ostaje otvoreno da razmotri bilo koje nove dokaze i da neće biti opstrukcije.
Britanske snage bile su raspoređene u Avganistanu od 2001. kao deo međunarodne koalicije pod vođstvom NATO, posle terorističkog napada na SAD 11. septembra.
Hiljade britanskih vojnika poslato je u Helmand počev od 2006. kako bi obezbedili projekte za rekonstrukciju, ali su ubrzo počeli da učestvuju u borbenim operacijama. Istraga BBC-ja bila je fokusirana na period od šest meseci boravka jedne jedinice SAS, koja je od kraja 2010. bila raspoređena u Helmandu.
Prema izveštaju, jedinica je izvršavala prepade po principu „ubij ili zarobi“, kako bi uhvatila komandante talibana i prekinula mreže za proizvodnju bombi.
Interni mejlovi pokazuju da su viši vojni zvaničnici bili zabrinuti, ali nisu podneli izveštaj vojnoj policiji o svojim sumnjama u vezi sa aktivnostima jedinice, stoji u izveštaju BBC.
Poslednje jedinice Velike Britanije i saveznika NATO povukle su se iz Avganistana prošle godine, nakon skoro 20 godina od prvog raspoređivanja u toj zemlji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.