Čak 700 upečatljivih ptica grabljivica – koje su dobile ime po karakterističnim čupercima u ušima – zimske mesece provode na drveću oko glavnog trga malog srpskog grada Kikinde u blizini granice sa Rumunijom, piše BBC.
Međutim, lokalni ornitolozi upozoravaju da bi populacija sova mogla biti ugrožena, nakon što su poslednjih dana otkrili više od 800 mrtvih ptica na obližnjim poljima. Stručnjaci veruju da su ptice otrovane.
Nijedna od mrtvih ptica nije bila sova dugouha. Uglavnom su to vrane i čavke, koje su lokalno zaštićene vrste. Ali one su od ključne važnosti za lokalni ekosistem i za sove dugouhe, koje su takođe zaštićene.
„Vrane grade gnezda“, kaže Marko Šćiban, koji radi za projekat LIFE Danube Free Sky. „Kada ih u maju napuste, koriste ih sove, crvenogi sokolovi i vetruške“.
Ptice grabljivice ne grade svoja gnezda, pa ako nemaju gde da prenoće, mogu da se odsele iz Kikinde.
A to bi potencijalno bilo pogubno za obližnje seljake koji se – svesno ili na drugi način – oslanjaju na njih u kontroli štetočina.
Prema nekim procenama, sove za pet meseci zime pojedu čak pola miliona voluharica i miševa. Ta ‘usluga’ je posebno važna u tekućoj sezoni.
„Prošle i ove godine poljoprivrednici na severu Srbije patili su od invazije miliona glodara“, kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
„Jednostavno nema dovoljno životinja za plen glodara. Ako imamo manje divljih životinja, imamo više problema sa glodarima“.
Ružić i njegova organizacija pokušavaju da podstaknu poljoprivrednike i lokalne vlasti da gaje drveće i žive ograde, jer oni pružaju stanište vrstama koje su plen glodarima.
Međutim, umesto da slede taj savet, on veruje da je frustracija zbog oštećenja useva dovela do toga da neko širi zatrovano seme kao vid kontrole štetočina.
Sada, izgleda da otrov nisu konzumirali glodari – već vrane.
„Mogli smo da vidimo kako nam ptice umiru pred očima“, kaže Ružić.
„Bile su gore na drveću, ponašale su se zaista čudno, a onda su samo pale. Šteta je ogromna“, dodaje on.
Nakon što su ornitolozi podigli uzbunu, nadležni su brzo bili na licu mesta. Veterinari su odneli uginule ptice i analiziraju ih kako bi procenili da li je zaista reč o trovanju i, ako jeste, o kakvom.
Milan Ružić – i sam kvalifikovani veterinar – je, međutim, već ubeđen da je ovo poslednje u, kako kaže, „dugotrajnoj seriji nelegalnih trovanja“.
On je zabrinut zbog uticaja koji će to imati na Kikindu, koja uživa godišnji priliv turista koji žele da uživaju u najvećem svetskom skloništu dugouhih sova.
„Ceo grad zimi i jeseni se oslanja na ovaj spektakl. On donosi ogroman novac gradu, što se tiče posetilaca, odlaska ljudi, poseta restorana, kupovine suvenira. To donosi profit lokalnoj zajednici.
Pokušavamo da saopštimo ljudima da se ne radi samo o ovom slučaju, da se to više nikada ne ponovi. Ne samo vranama, već i bilo kojoj drugoj vrsti“, kaže Ružić. „Zato što to utiče na vaše živote“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.