rudnik litijumaFoto: EPA-EFE/AARON UFUMELI

„Srbija kao rudarska kolonija Zapada?“, naslovio je Tomas Roser, dopisnik bečkog Presea iz Srbije, izveštaj o reakcijama koje su usledile posle potpisivanja Memoranduma o strateškim sirovinama između Evropske unije i Srbije.

„Tabloidna štampa koju kontroliše Vlada Srbije je oduševljena. Nezavisni mediji, analitičari i ekolozi zgroženi su litijumskim sporazumom sa Evropskom unijom: optužuju Berlin i Brisel da žele da pretvore zemlju u sirovinsku koloniju EU“, napisao je na početku svog teksta dopisnik Presea, najčitanijih austrijskih novina, prenosi N1.

On ocenjuje da su „brzi posetioci iz Berlina i Brisela“ odavno napustili Beograd, ali da potpisivanje „litijumskog sporazuma“ nastavlja da izaziva „veliku medijsku pometnju“ u Srbiji.

Dva suprotstavljena viđenja potpisanog Memoranduma ilustrije naslovima u srpskoj štampi: „Srbija skače u budućnost sa litijumom“, (Srpski telegraf) i „Rudnik Jadar doneće milijarde Srbiji“ (Informer) s jedne strane i „Srbiju pretvaraju u rudarsku koloniju“ (Nova) s druge.

Roser ukazuje i na izjavu Vladete Jankovića da poseta nemačkog kancelara Olafa Šolca „nije znak uvažavanja, već poljubac smrti za Srbiju“.

Dopisnik Presea piše da je manje pitanje ko će „u duboko korumpiranoj zemlji imati koristi od obećanih milijardi nego briga za rezerve podzemnih voda zbog koje su ekolozi godinama jurišali na kontroverzni projekat“.

On ukazuje i na optužbe opozicije da Šolc nije dao „nikakve konkretne garancije“ o poštovanju ekoloških standarda Evropske unije u Srbiji, kao i na reči profesora iz Graca Florijana Bibera da su EU i Nemačka „zamenile demokratiju, vladavinu prava i perspektivu EU za Zapadni Balkan za litijum“.

„U Srbiji ne postoje nezavisne institucije i „nikakva garancija“ da će rudarski projekat biti u skladu sa domaćim ili čak EU standardima‘“, piše dopisnik austrijskog Presea.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari