Stručnjaci sa Univerziteta Gent smatraju da bi genetske razlike među ljudima mogle da objasne zašto je u nekim zemljama od korona virusa stradao veliki broj ljudi, a u drugim nije.
Prema njima, skandinavske i zemlje istočne Evrope manje su pogođene pandemijom od ostalih država zbog razlike u genima.
U skandinavskim zemljama je broj umrlih znatno niži od proseka, a relativno malo mrtvih je i u balkanskim državama, dok je pandemija teško pogodila severnu Italiju, Španiju i američku saveznu državu Njujork.
Određene genetske karakteristike utiču na nivo pandemije korona virusa, zaključili su stručnjaci sa Univerziteta Gent i objasnili da su otkrili očiglednu vezu između gena ACE1 i kovida-19, piše belgijski dnevnik La Libre.
Belgijski naučnici su ustanovili da što više stanovnika neke zemlje ima D polimorfizam gena ACE1, na tom području ima manje smrtnih slučajeva od kovida-19.
Polimorfizam je pojam koji u genetici opisuje pojavu više varijanti istog gena unutar jedne populacije.
„Što više idemo prema istoku Evrope, to je češći polimorfizam D gena ACE1. To je u korelaciji sa ozbiljnošću pandemije, odnosno vidimo da se aktivnost virusa smanjuje kako prelazimo iz zapadne u srednju i istočnu Evropu“, objasnio je mikrobiolog i imunolog Žoris Dilonž.
Stručnjaci smatraju da se ovim oblikom polimorfizma gena ACE1 može objasniti do 41 vodsto razlike u nivoima pandemije među zemljama.
Nakon što su uporedili podatke o učestalosti polimorfizama među stanovnicima 25 zemalja Evrope, Bliskog istoka i severne Afrike sa podacima Univerziteta Džons Hopkins o broju infekcija i smrtnih slučajeva u tim zemljama, otkrili su povezanost između polimorfizma D gena ACE1 i jačine pandemije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.