Poljski sud osudio je danas na zatvorske kazne dvojicu Belorusa koji su se tokom bizarnog antiratnog performansa skinuli goli i zaklali ovcu ispred kapije nekadašnjeg nacističkog koncentracionog logora Aušvic na jugu Poljske.
Sud u Krakovu kaznio je Beloruse na godinu dana, odnosno na osam meseci zatvora, dok su ostali iz grupe od 12 mladih ljudi, učesnika tog performansa 2017. godine, osuđeni samo na novčane kazne.
Prvostepeni sud u Ošvjenćimu presudio je prošle godine da su učesnici performansa oskrnavili memorijal i poštu žrtvama holokausta i za to, kao i za brutalno zlostavljanje i ubistvo ovce kaznili Adama Bjalackog sa godinu i po dana zatvora, a Mikitu Valadžka sa godinu dana i dva meseca.
Ostali članovi grupe u kojoj su bili Belorusi, Poljaci i jedan Nemac, starosti od 20 do 27 godina, prvostepeno su osuđeni na uslovne zatvorske kazne i novčane od oko 2.400 evra. Sud u Krakovu je sada smanjio zatvorske kazne Bjalackom i Valadžku, a ostalima ukinuo uslovne kazne, osudivši ih samo na novčanu kaznu od 1.785 evra.
Zbog klanja ovce, sud je dvojici osuđenih na zatvorske kazne zabranio da poseduju životinje 10 godina.
Članovi grupe su 24. marta 2017. godine došli u Aušvic, prelepili nacistički napis „Rad oslobađa“ na kapiji logora i izmenili ga u „Ljubav oslobađa“, skinuli su se goli, noževima izboli i ubili ovcu da, kako su se pravdali, demonstriraju šok i strah žrtava ratnih zlocina.
Ceo performans snimali su iz drona, a trenutak kada su ubijali ovcu registrovala je kamera na ulazu u Državni muzej nacističkog logora Aušvic Birkenau, posle čega je na to mesto pohitala straža koja nije uspela da ih spreči da se skinu goli, ali ih je zaustavila u pokušaju da se vežu za kapiju.
Grupa je medijima poslala saopštenje u kojem je navela da je ispred najvećeg logora smrti koji je Hitlerova Nemačka podigla u okupiranoj Poljskoj odlučno demonstrirala protiv ratova.
„Bivši nemacki logor smrti Aušvic Birkenau je mesto šokantnog Holokausta, uznemirujućeg ubijanja ljudi, simbol tragedije koja nema prava da se ponovi. Dopuštajuci ratne sukobe čovecanstvo podsvesno pokušava da otvori Pandorinu kutiju i dovede svet do sledeće klanice i masovnog terora. Dužni smo da učinimo sve što je u našoj moći da ne dopustimo rat ni ponovo prolivanje krvi“, stajalo je u saopštenju.
Tužilac Marijuš Slomka podsetio je u prvostepenom procesu da je Aušvic simbol okrutnosti nemačkih fašista i genocida nad milionima ljudi i da je sasvim sigurno nedopustivo da se na tom mestu neko skida go ili ubija životinje.
U logoru Aušvic, koji je deo kompleksa Aušvic Birkenau, stradao je tokom Drugog svetskog rata najmanje 1,1 milion ljudi, mahom poljskih i evropskih Jevreja, ali i Roma, Poljaka, zarobljenih vojnika sovjetske Crvene armije i pripadnika drugih evropskih naroda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.