Benedikt XVI zatražio oproštaj od žrtava seksualnog zlostavljanja 1Foto: EPA-EFE/CLAUDIO ONORATI

Bivši papa Benedikt XVI zamolio je oproštaj od žrtava seksualnog zlostavljanja u katoličkoj crkvi, ali je odbacio optužbe da je imao bilo kakvu ličnu odgovornost u četiri slučaja zlostavljanja u vreme dok je bio nadbiskup Minhenu u Nemačkoj.

On je pismom odgovorio na nezavisni izveštaj u kojem se opisuju decenije navodnog zlostavljanja i propusta u minhenskoj biskupiji koju je, tada kao nadbiskup Jozef Racinger, vodio od 1977. do 1982. godine.

“Žrtvama seksualnog zlostavljanja mogu da izrazim samo moju duboku sramotu, duboku tugu i iskrenu molbu za oproštaj. Imam veoma veliku odgovornost prema katoličkoj crkvi. Utoliko je moj bol veći zbog prekršaja i grešaka koje su se dogodile na različitim mestima u vreme mog mandata”, naveo je bivši papa u pismu, prenosi agencija AP.

Nemačka advokatska firma “Westpfahl Spilker Wastl” (WSW) je 20. januara objavila izveštaj o slučajevima seksualnog zlostavljanja u minhenskoj nadbiskupiji u periodu između 1945. i 2019. U izveštaju se navodi da je Benedikt loše rukovodio istragom o četiri slučaja u vreme dok je bio nadbiskup i da nije razrešio dužnosti optužene sveštenike. Njegovi advokati su ove optužbe kategorično odbacili u “proveri činjenica” koju su sproveli, a koja je takođe objavljena. “Izveštaj ne sadrži dokaze koji bi potkrepili bilo kakvu optužbu za propuste ili pomoć u prikrivanju. Kao nadbiskup, kardinal Racinger nije bio umešan ni u kakvo prikrivanje dela zlostavljanja”, naveli su advokati.

Bivši papa, koji sada ima 94 godine, postao je prvi crkveni vođa koji je podneo ostavku tokom više od 600 godina, navodeći kao razlog iscrpljenost. Izostanak njegovog priznanja krivice razbesneo je preživele žrtve seksualnog zlostavljanja, koje tvrde da njegov stav odražava “permanentno” odbijanje sveštenstva da prihvati odgovornost za silovanja i sodomiju dece.

Istraživanja slučajeva seksualnog zlostavljanja u katoličkoj crkvi širom sveta ukazuju na dugotrajni obrazac zlostavljanja i zlouporebe položaja, kao i na pokušaje da se ti izveštaji zataškaju. Ovakve optužbe su prvi put počele da poprimaju široki publicitet krajem 1980-ih. Mnogi su slučajevi obuhvatali i po nekoliko decenija, ali su izašli na vdielo tek godinama nakon što su se zlostavljanja odigrala.

Od 2001. do 2010. Sveta stolica, središnje upravljačko telo katoličke crkve, je razmatrala optužbe o seksualnom zlostavljanju oko 3.000 sveštenika, od kojih neke sežu i do 50 godina unatrag. U oktobru prošle godine u centru pažnje javnosti našao se skandal povezan sa seksualnim uznemiravanjem dece pod plaštom katoličke crkve, pošto je istragom nezavisne komisije utvrđeno da je više od 200.000 dece u Francuskoj bilo među žrtvama seksualnog zlostavljanja sveštenika u proteklih 70 godina.

U rezultatima ove istrage navedeno je da je crkva godinama pokazivala “duboku, kompletnu i okrutnu ravnodušnost”, i ne samo što nije preduzela mere da spreči zlostavljanje, već je ponekad i svesno povezivala decu sa predatorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari