Beograd je u teškoj političkoj situaciji. Malo je verovatno da će Srbija moći da nastavi da se opire zahtevima Zapada po pitanju uvođenja sankcija Rusiji, kaže politički analitičar Aleksandar Asafov, prenosi portal Građanske snage (Гражданские силы.ру).
Asafov je politički analitičar Radio Moskve.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, podseća portal, da je Vašington, pre uvođenja sankcija šefu Srpske bezbednosno-informativne agencije Aleksandru Vulinu, zatražio da Beograd podrži antiruske sankcije.
„Uveče, pre nego što su Sjedinjene Države odlučile o sankcijama Aleksandru Vulinu, nedvosmisleno mi je rečeno – promenite politiku prema Rusiji i neće biti sankcija protiv Vulina… Ćutao sam“, rekao je predsednik Srbije na TV Prva.
Istovremeno, odbio je da imenuje zvaničnika iz Sjedinjenih Država od koga je predlog primljen.
Politikolog Ilija Graščenkov smatra da će, sve dok je Aleksandar Vučić na vlasti, stav Srbije o nedopustivosti sankcija Rusiji biti sačuvan koliko god je to moguće.
„Srbija je u teškoj situaciji. S jedne strane, ona nije članica Evropske unije, što joj daje za pravo da diversifikuje odnose sa svim zemljama koje žele da investiraju u srpsku ekonomiju. Sa druge strane, Srbija planira da postane član EU u narednih pet godina. Imajući u vidu da je pridruživanje EU prioritetno pitanje za zemlju, Beograd to neće žrtvovati zbog ruskog faktora. Moramo da odamo počast činjenici da Aleksandar Vučić, ako uvede bilo kakva ograničenja, pokušava to da uradi što blaže. Na primer, kada je na Er Srbiju vršen pritisak da zaustavi letove za Rusiju, Srbija nije zatvorila svoje nebo za ruske avione, a Er Srbija nastavlja da leti za Rusiju, ali je istovremeno kompanija bila primorana da značajno smanji broj letova i podigne cene avio karata „, kaže Ilija Graščenkov.
Prema rečima tog eksperta, Srbija će nastaviti da brani svoj trenutni stav o Rusiji i odložiće proces pristupanja antiruskih sankcija na što duže vreme.
Asafov smatra da proruska pozicija može skupo da košta Srbiju, tako da Beograd još dugo neće moći da ignoriše zahteve Zapada.
„Zvanični Beograd prolazi kroz prvu fazu pritiska sankcija. Srbija je do sada dobijala polu-nagoveštaje od Zapada o potrebi učestvovanja u antiruskim sankcijama i posledicama po saradnju sa Rusijom. Uvođenje restriktivnih mera protiv šefa BIA je signal upozorenja.
Zapad će nastaviti da traži načine da poveća pritisak na ovu zemlju. Nema razloga za očekivati da će Srbija zadržati svoju trenutnu političku poziciju kada zemlji bude predstavljen oštar ultimatum.
Malo je verovatno da će Beograd, koji je sada u teškoj situaciji, moći da se odupre zahtevima Zapada po pitanju pristupanja antiruskih sankcija. Stoga je verovatnoća da će Srbija postepeno ili čak dramatično promeniti svoju prorusku poziciju, kako je nazivaju u Sjedinjenim Državama, velika „, zaključuje Aleksandar Asafov.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.