Berbok: Nemačka podržava samo one koji su za jačanje BiH 1Analena Berbok Foto: Beta/AP Photo/Hannibal Hanschke

Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok izjavila je danas u Sarajevu da će njena zemlja podržati samo one u BiH koji se zalažu za jačanje te države, ali ne i one koji rade na njenoj destabilizaciji.

„Kao najveći bilateralni donatori možemo reći da ćemo podržati samo one koji se zalažu za jačanje BiH, a ne one koji rade na njenoj destabilizaciji“, izjavila je Berbok posle sastanka sa ministarkom spoljnih poslova BiH Biserom Turković.

Navodeći da je u posetu BiH i ostalim zemljama Balkana krenula dok traje rat u Ukrajini, Berbok je ocenila da je smatrala da je baš u takvoj situaciji važno posetiti Sarajevo.

„Mir je važan, jer on štiti nas, naše porodice, sinove i gradove. Zbog toga moramo obezbediti mir u BiH, on nam je važan i moramo se boriti protiv onih koji ga ugrožavaju. Nećemo to dozvoliti“, navela je šefica nemačke diplomatije.

Dodala je da je u poestu BiH stigla da sazna koja očekivanja gradjani ove zemlje imaju od EU.

„Donosim i jasnu poruku, a to je da će Nemačka u vašoj zemlji i na Zapadnom Balkanu biti prisutnija nego u prošlosti i zbog toga smo prvi put uveli specijalnog izaslanika za zemlje Zapadnog Balkana koji će se pobrinuti za to da se tematika koja je bitna za ovo područje u Briselu nadje na dnevnom redu. To imenovanje je samo početak onoga što mi planiramo kao nemačka savezna vlada“, istakla je Berbok.

Navodeći da se mnogi ljudi u BiH, gledajući slike iz Kijeva i Mariupolja, prisećaju groznog vremena 1990-ih godina, ona je ocenila da to nije samo iskustvo u regiji Zapadnog Balkana, već nešto što je obeležilo i njenu generaciju u Nemačkoj.

„Evropa je kuća koja treba da obezbedi mir i slobodu, jer balkanski ratovi su tada bili znak uzbune za moju generaciju i Evropu i na nama je da osiguramo mir“, istakla je Berbok.

Takođe je naglasila da su demokratski i fer izbori neophodni za trajnu stabilnost svake zemlje.

„Želimo da integritet izbornog procesa u BiH bude poboljšan. Evropski sud za ljudska prava i njegove presude su obavezujuće za svaku državu i želimo da novi Izborni zakon ne poveća nove izborne probleme u zemlji“, ocenila je ministarka spoljnih poslova Nemačke.

Prema njenim rečima, važno je da se opšti izbori u BiH održe u oktobru, kako je i planirano, dodavši da nema mnogo vremena za dogovor.

Berbok je ocenila da je ruski napad na Ukrajinu bio rez i da svet nakon toga više nije isti.

„To nas nije šokiralo i onemogućilo da delujemo. Delovali smo brzo i odlučno i zajedno sa partnerima usmerili našu politiku. Evropska unija i Nemačka nisu bile aktivne proteklih godina u regiji Zapadnog Balkana koliko je trebalo“, rekla je ona.

Berbok je naglasila da to mogu i žele promeniti. „Zbog toga, poseta, koja jeste kratka, samo je početak, uslediće mnoge druge posete“, zaključila je ona.

Ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković izjavila je da je poseta Berbok Sarajevu usledila u značajnom trenutku, ne samo za BiH i regiju, već za celu Evropu.

„Zahvaljujemo njoj i Nemačkoj za 30 godina zalaganja za mir i stabilnost Zapadnog Balkana, za omogućavanje našim ljudima koji su napustili BiH i našli sigurno i prosperitetno mesto života i integrisali se u nemačko društvo, za projekte podrške BiH i regionalnoj stabilizaciji“, kazala je Turković.

Ona je Nemačkoj zahvalila i za Berlinski proces, koji je, kako je kazala, važan za BiH, jer on predviđa stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta i napredak Zapadnog Balkana, a samim tim i BiH.

Turković je pozvala na hitan prekid vatre u Ukrajini, gde stradaju civili, razaraju se gradovi „i gde vidimo sve ono za što smo se iskreno nadali da je deo evropske prošlosti“. „Sarajevo, ali i svi građani i svi gradovi BiH najbolje znaju šta donose agresija i rat. Naša srca su na strani svih onih koji se bore za slobodu, demokratiju i evropske vrednosti. Tako je danas i tako će biti sutra“, dodala je ona.

Ocenila je i da nemačko prisustvo u BiH doprinosi prosperitetu i sigurnosti regiona.

„Bezbednosna i politička pretnja u BiH koja je izazvana secesionističkim aktivnostima i zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske, kojima se podrivaju državne institucije i Dejtonski sporazum još nije otklonjena“, navela je šefica diplomatije BiH.

Prema njenim rečima, eskalacija u Ukrajini i posledice te krize u Evropi dodatno su usložile situaciju u BiH.

„Ako se nastavi dalja destabilizacija BiH i blokiranje državnih institucija postoji bojazan da će stabilnost i bezbdnost Evrope biti ugrožena“, istakla je Turković.

Ona je ocenila da je zbog toga neophodno odmah zaustaviti sve retrogradne procese u BiH, onemogućiti sprovodjenje zaključaka Narodne skupštine RS, što će, kako je ocenila, otvoriti vrata pokretanju reformi, usvajanju budžeta i ispunjavanju uslova za kandidatski status za ulazak u EU.

„Istakli smo i ulogu Visokog predstavnika, čije su legalne i legitimne aktivnosti upravo predvidjene za ovakve okolnosti“, naglasila je Turković posle sastanka sa nemačkom ministarkom Berbok.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari