Šefica nemačke diplomatije Analena Berbok ponovo je otputovala u Izrael, u jedno od mnogih svetskih žarišta u ovom trenutku. Pritom je pitanje koliko u nemačkoj vladi uopšte sarađuju kada je reč o spoljnoj politici?
Pre samo godinu dana, raspodela uloga u nemačkoj diplomatiji često je izgledala ovako: ovde kancelar – kolebljiv, a ponekad i ćutljiv. A tamo ministarka spoljnih poslova koja govori otvoreno i ponekad se previše naginje kroz prozor – što je inače više puta uznemiravalo njenog sopstvenog kancelara.
Sada je drugačije: Olaf Šolc (SPD) i Analena Berbok (Zeleni) drže zajednički kurs. Očigledno su bolje koordinisani, a posebno u bliskoistočnoj politici. To se vidi kada ministarka – npr. u Jerusalimu – predstavlja liniju savezne nemačke vlade: „Ne postoji ili-ili, postoji samo i jedno i drugo – bezbednost naroda u Izraelu od Hamasovog terora jednako je važna kao i opstanak Palestinaca. Te dve stvari su komplementarne.“
Zabrinutost zbog „humanitarne katastrofe“ u Rafi
Analena Berbok boravi u Izraelu po peti put od terorističkog napada Hamasa. To je uvek balansiranje u skladu s nemačkim državnim rezonom: Berbok uvek s jedne strane naglašava pravo Izraela da se brani od Hamasa, a u isto vreme sve glasnije poziva Izrael da poštuje međunarodno pravo i zaštiti ljude u Gazi, posebno u Rafi, na jugu Pojasa Gaze.
Više od milion palestinskih izbeglica ne zna kuda bi. „Ako bi izraelska vojska pokrenula ofanzivu na Rafu pod ovim uslovima, to bi bila humanitarna katastrofa“, strahuje Berbok. „Ljudima su potrebna bezbedna mesta i bezbedni koridori kako ne bi bili dalje uhvaćeni u unakrsnoj vatri.“
S obzirom na ogromnu zabrinutost, ministarka spoljnih poslova i kancelar pronašli su zajednički jezik. Ton Olafa Šolca zvučao je slično kada je, tokom posete Vašingtonu, od izraelske vlade zahtevao: „U ovom ratu to sada znači da vođenje rata mora da zadovolji naše standarde, da humanitarna pomoć mora stići u Gazu u mnogo većem obimu i većoj meri nego što je to slučaj danas.“
Šolc i Berbok više koordinirani
I tokom posete kancelara SAD, a i sada tokom posete ministarke spoljnih poslova Izraelu, u mislima njih dvoje uvek su i druga velika pitanja: šta ako Donald Tramp ponovo postane predsednik SAD? Šta ako Ukrajina uskoro više ne bude mogla da se odupre ruskom agresorskom ratu?
Šolc i Berbok sada očigledno bliže koordiniraju i po tim pitanjima: recimo kada pokušavaju da uspostave više kontakata u SAD kako bi bili bolje pripremljeni u slučaju Trampovog povratka. Ili kada oboje zahtevaju veću podršku Ukrajini – sada bez neslaganja u javnosti.
Ukrajina, Tramp, Bliski istok – dok se čini kao da svet klizi iz jedne krize u drugu, barem su se kancelar i ministarka spoljnih poslova sada više zbližili. Druga je stvar da li će nemačka diplomatija time nešto više i da postigne, prenosi DW.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.