Apel kineskog premijera Li Kećijanga upućen nemačkoj kancelarki Angeli Merkel na šestim nemačko-kineskim vladinim konsultacijama, prema ocenama, jasno oslikava da Peking želi fokus na trgovinsku saradnju, a da se, kako je rekao, treba „kloniti unutrašnjih pitanja“, kao što su stanje ljudskih prava i politička situacija u Hongkongu.
U odnosima između Evrope i Kine već izvestan period prisutne su napetosti zbog postupanja Pekinga prema ujugurskoj muslimanskoj manjini u zapadnom regionu Sinđang. Prošlog meseca, Evropska unija je uvela sankcije četvorici kineskih zvaničnika u Sinđangu, na šta je Peking reagovao kontramerama protiv diplomata, poslanika i zvaničnika iz EU.
Reagovali su i kineski potrošači – bojkotom nekih zapadnih kompanija. Takođe, za 17. maj u parlamentarnom odboru nemačkog Bundestaga zakazana je javna rasprava o „kršenju ljudskih prava Ujgura“.
Kako je kazao Li, „činjenica je da Kina i Nemačka imaju razlike u mišljenjima o nekim pitanjima“.
Dodao je da „sve dok obe strane poštuju međusobne suštinske interese i važne brige, sve dok komuniciramo na osnovu jednakog tretmana i međusobnog neuplitanja u unutrašnje stvari smanjujemo razlike i akcenat je na saradnji, tada možemo stvoriti povoljne uslove za nesmetan dijalog“.
Kineski premijer je naglasio da je trgovina plodno tlo za saradnju jer „ljudi u obe zemlje imaju direktnu korist od nje“.
„Vin-vin saradnja“, kaže Li, pomogla bi postizanju brzog ekonomskog rasta nakon pandemije kovida 19. Nemačka kancelarka je, kako se ocenjuje, u uvodnoj reči na konsultacijama balansirala ističući važnost trgovine i „dijaloga“ o ljudskim pravima.
Pozdravila je sporazum o ulaganju između EU i Kine, načelno dogovoren u decembru, kao „kamen temeljac“ ekonomskih odnosa koji stvara, kako je rekla, „uzajamni pristup tržištu i reciprocitet“, kao i „pravnu sigurnost i transparentnost“.
Nemačka je bila pod međunarodnim pritiskom, ukazuje portal politico.eu, da se brzo zaključi ovaj posao, koji je u velikoj meri u interesu proizvođača automobila, i „nadjačava šire bojazni u vezi sa ljudskim pravima i potrebom da se evropska kineska politika bliže uskladi sa Vašingtonom“.
Merkel je, međutim, istakla važnost poštovanja normi Međunarodne organizacije rada o prisilnom radu, koji Kina još nije ratifikovala, i rekla da su „razumni uslovi rada svuda i za sve ljude u Nemačkoj i u Kini od velike važnosti“. Izbegavala je, ističe se, bilo kakvo direktno upućivanje na Ujgure ili Sinđang.
Kancelarka je spomenula ljudska prava u širem kontekstu, govoreći o „razlikama u mišljenjima ovde, posebno kada razmišljamo o situaciji u Hongkongu“, gde su kineske vlasti smanjile demokratska prava opozicije i gušile demonstracije i slobodu govora, navodi politico.eu.
„Do sada smo uvek uspevali da se pozabavimo ovim pitanjima“, rekla je Merkel i dodala da bi volela da što pre „vratimo na pravi put nemačko-kineski dijalog o ljudskim pravima“.
Portparol nemačke vlade rekao je nakon konsultacija da su dvoje lidera razgovarali o „razvoju civilnog društva i ljudskim pravima“. Nemačka i Kina takođe su potpisale „pisma o namerama“ za povećanu saradnju u oblastima klimatskih istraživanja i životne sredine, zdravstvene politike, bezbednosti hrane, razvojne politike i saobraćaja, rekao je portparol.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.