Jedini način da se zaštiti Kosovo jeste da Zapad prestane sa politikom smirivanja režima u Beogradu i da uvede sankcije Srbiji, piše u uvodniku nemačkog lista Berliner Morgenpost.
Mesecima je, kako se navodi, u Srbiji nicalo sve više grafita sa porukom: „Kad se vojska vrati na Kosovo“.
I ratna retorika je postajala sve glasnija.
Mediji koje kontroliše predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a i sam predsednik, uporno tvrde da vlada kosovskog premijera Kurtija želi da protera i vodi pogrome Srba.
Govori mržnje imaju za cilj da potpaljuju stanovništvo.
Prethodne godine je, navodi se, Vučić izvukao Srbe iz kosovskih institucija što je dovelo do ogromnog bezbednosnog vakuuma.
Ali Zapad nije reagovao.
Vučić je više puta zapretio slanjem srpskih snaga bezbednosti na Kosovo.
Srpske trupe i srpski MIG-29 su stalno dolazili do granice. Ali Zapad ni tada nije reagovao, piše berlinski list.
„Umesto da osudi stalne provokacije, pretnje, korake eskalacije, pokušaje zastrašivanja, bojkote i laži iz Srbije, Evropska unija je uvela sankcije Kosovu“, ukazuje se.
Dodaju da je ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil čak Vučića opisao kao „dobrog partnera“ te je „za eskalaciju na Balkanu zbog svih tih smirivanja Srbije delom krivica i na zapadne diplomate“.
Preporučuje se da Zapad hitno treba da promeni politiku „ako ne želite da rizikujete da situacija postane još opasnija“.
EU treba odmah da prekine pristupne pregovore sa Srbijom, uvede sankcije, zamrzne sredstva Srbiji i ukine sankcije Kosovu, iako je to nemoguće, navodi se,očekivati, jer unutar EU postoje snage naklonjene Kremlju poput Mađarske i njenog premijera Viktora Orbana koji štiti prijatelja Vučića.
Dijalogu Srbije i Kosova takođe treba novi početak, piše Berliner Morgenpost.
„Međutim, posrednik EU Miroslav Lajčak je diskreditovan i izgubio je poverenje Kosovara, jer je nedavno predstavio srpski predlog kao predlog EU i očigledno je na strani Srbije. Stoga, i Lajčaka treba hitno smeniti“.
Vučić želi da izgradi „Veliku Srbiju“ na Balkanu
Provokacije dolaze iz Srbije. Srpske snage su prošle nedelje izvršile teroristički napad na Kosovu. A bilo je srpskih zločinaca koji su krajem maja napali mirovne snage Kfora.
Vlada Srbije je zainteresovana za stari plan uspostavljanja „Velike Srbije“, odnosno pomeranja granica u skladu sa etničkim kriterijumima.
Zato Srbija želi sever Kosova, navodi nemački list.
Zbog toga je i Bosna i Hercegovina trajno u opasnosti.
Kako bi se obe zemlje zaštitile od agresije, bilo bi najefikasnije kada bi bar jedna pet preostalih država EU – Rumunija, Grčka, Kipar, Slovačka i Španija – brzo prizna Kosovo kao državu, zaključuje se.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.