Istoričar Milivoj Bešlin ocenio je da je režimu ruskog predsednika Vladimira Putina balkanski front „potrebniji nego ikada“.
On je za vojvodjanski portal Autonomija kazao da je „od 19. veka, Rusiji Balkan potreban kao rezervni front na kome se bez posledica po strateške interese, ona odmeravala sa Zapadom“.
„Danas je Putinovom zločinačkom režimu, i zvanično proglašenom za teroristički, balkanski front potrebniji nego ikada“, rekao je Bešlin.
Prema njegovim rečima, Putinovom režimu je to potrebno kako bi pažnju svetske javnosti odvratio „od strašnih ruskih zločina u Ukrajini i prekinuo podršku njenoj odbrani“.
On je ocenio da, bez obzira na to, misli da nema potencijala za sukobe na Balkanu.
„Iako su odnosi u Bosni i Hercegovini napeti, iako je Crna Gora institucionalno razorena, a njen suverenitet opasno ugožen, iako su odnosi Srbije i Kosova veoma tenzični, ne mislim da ima potencijala i mogućnosti za neki novi balkanski sukob“, rekao je on.
Bešlin smatra i da će „poraz ruskog sveta“ biti poraz i „srpskog sveta“ predednika Srbije Aleksandra Vučića.
Optužio je Vučića da je „presadjivao“ Putinov sistem u Srbiju i da su njihovi interesi „isprepleteni“.
„Iako su Vojislav Koštunica i Boris Tadić započeli politiku prepuštanja Srbije Moskvi i kroz gubitak naše energetske nezavisnosti i postavili osnove za početak kraja srpske državne nezavisnosti, tek je Vučić od Srbije do kraja napravio onu čuvenu ‘crnu rupu na evropskom tepihu’ i rusku guberniju“, rekao je on.
Napomenuo je da „uz to, Putina i Vučića povezuje identična ideološka legitimacija“, i da Vučić Srbiju vidi kao „hegemona“ na Zapadnom Balkanu.
„Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Kosovu, u izvesnom smislu i Severnu Makedoniju, Vučić zaista doživljava, i tako se ponaša, kao provizorne države, kao privremene tvorevine“, rekao je on.
Kazao je da „Vučić priznaje teritorijalni integritet, ali ne i suverenitet tih država“, te ocenio da je od takvih interpretacija do politika ‘denacifikacije’ i ‘specijalnih operacija’ samo pola koraka“.
Kritikovao je i politiku SAD i EU prema regionu i optužio ih da su „dodvoravanjima“ Vučiću doveli do toga da je Zapadni Balkan daleko od perspektive pridruživanja EU, dok su novi sukobi „možda ne izgledni, ali sasvim zamislivi“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.