Ukoliko se BiH ne pozabavi pitanjem trgovine ljudima i ne zaustavi dalje padanje na listi, postoji opasnost od povlačenja sredstava SAD iz zemlje, rekla je zamenica direktora USAID Boni Glik u intervjuu Radiju Slobodna Evropa.
Ona je rekla da pravosudni sistem treba biti van političke kontrole, da se uz adekvatne mere koje podrazumevaju i bezbednost za investitore, BiH od zemlje iz koje odlaze ljudi može transformisati u zemlju u kojoj ostaju.
USAID je investirao milijardu dolara u Bosnu i Hercegovinu, a sada imaju novi fokus koji su nazvali put ka samoodrživosti. „Govorimo o partnerstvu sa zemljama i njihovom putu ka samoodrživosti. Ideja je da, jednoga dana, svaka zemlja u kojoj radi USAID, postane zemlja koja više ne zavisi od inostrane pomoći, nego je samoodrživa, a priroda odnosa se menja u strateško partnerstvo“.
„Kada smo prvi put došli ovde pomogli smo u ponovnoj izgradnji infrastrukture i institucija u BiH, a sada smo u fazi da imamo puno sofisticiranije odnose, koji idu u pravcu ekonomskog razvoja i održivosti, otvaranja novih radnih mesta, izvoz poljoprivrednih proizvoda, kretanja ka integraciji u Evropsku uniju i partnerstvo sa NATO. Priroda odnosa se promenila, jer se BiH na svom putu ka samoodrživosti, promenila i transformisala i mi pomažemo zemlji na tom putu“, rekla je Glik.
Ona je ukazala i na korupciju u javnim nabavkama i važnost da BiH privuče međunarodne investitore, a osim toga istakla je da Vlada SAD i predsednik Donald Tramp koncept trgovine ljudima uzimaju kao veoma ozbiljan problem.
„Prošlog meseca izdao je izvršnu naredbu u vezi s tim. To utiče i na rad USAID ukupno i USAID u Bosni i Hercegovini. Oni se moraju skoncentrirati na dominaciju trgovine ljudima. BiH je bila zemlja gde to nije bio problem, ali tokom vremena, videli smo pogoršanje situacije u posvećenosti vlasti da zaustave trgovinu ljudima. To je moralno korozivno okruženje gde vlasti ne zastupaju sopstvene ljude, ali ni druge koji su žrtve trgovine ljudima kroz ovu zemlju“, dodala je ona.
Kako je rekla, ako vlast BiH nije sposobna da se pozabavi pitanjem trgovine ljudima, SAD će za manje od godinu dana morati srezati svu pomoć BiH.
„To će imati strašan uticaj na ovu zemlju, kao i na njenu reputaciju u smislu mesta na koje investitori treba da dođu i ulože novac, tako i njeno stavljanje u kategoriju nekih od najniže rangiranih vlada“.
„Podsećam građane ove zemlje da je BiH bila dobro plasirana i da je vlada preduzimala snažne mere da se bori sa trgovinom ljudima, ali je pala na toj međunarodnoj listi i da je u opasnosti da postane jedna od najlošije plasiranih zemalja koja se ne bori protiv trgovine ljudima. Mi u SAD to jako ozbiljno shvatamo“, naglasila je Glik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.